Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.5. 2009 14:34

Bič na počítačové piráty neprošel Evropským parlamentem

Chlapec u počítače, ilustrační foto.
Zdroj: tvnoviny.sk
Ilustrační foto

Europoslanci smetli ze stolu reformu telekomunikačního trhu. Ta děsila především počítačové piráty.

Europoslanci dnes překvapivě neschválili takzvaný telekomunikační balíček, který měl zásadně reformovat trh s elektronickými komunikacemi.

Problém pro ně byla práva internetových uživatelů, zejména podmínky, za jakých mohou být internetoví piráti odpojeni od internetu. Zástupci parlamentu se přitom na telekomunikačním balíčku minulý týden s členskými zeměmi shodli.


Zdroj z českého předsednictví, které vyjednávání vedlo, označil za "neuvěřitelné", že poslanci důležité části reformy odmítli, přestože se na něm minulý týden shodly evropské instituce včetně zástupců parlamentu.


Jedním z nejdiskutovanějších částí odmítnutého telekomunikačního balíčku je způsob, jakým přistupovat k internetovým pirátům a jak vůbec v unii definovat právo přístupu na internet. Podle kompromisu vyjednaného minulý týden měli být internetoví piráti "odstřiženi od internetu" bez předchozího soudního rozhodnutí. Měli pak ale mít právo na následné přezkoumání soudem. U europoslanců to ale neprošlo.


Reforma také mimo jiné zahrnovala vytvoření nového Úřadu evropských regulačních orgánů v oboru elektronických komunikací (BEREC). Počítala i s rozdělením dominantního operátora v daném státě na dvě části, z nichž jedna by vlastnila sítě a druhá poskytovala služby.

tn.cz / ČTK