Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Aktualizováno 29.6. 2010 13:25

Britská libra se dostala vůči euru na své 19-měsíční maximum

Britská libra - ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Britská libra se dostala na své 19-měsíční maximum vůči euru - ilustrační foto.

Britská libra během úterního obchodování posílila vůči jednotné evropské měně na své 19-měsíční maximum. Informoval o tom server BBC.

Libra tak v úterý posílila až na 1,2327 GBP/EUR, což je nejsilnější hodnota měny od konce roku 2008. Důvodem je obnovený tlak na euro. Trhy očekávají, jak se přední evropské banky ve středu vypořádají se splacením ročních úvěrů Evropské centrální bance. Libra však svou sílu čerpala i z pondělních komentářů Andrewa Sentanceho, člena měnového výboru britské centrální banky, který uvedl, že centrální banka by již brzy měla zvýšit svou hlavní úrokovou sazbu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Česko je pro německé investory nejatraktivnější ze střední a východní Evropy

Koruna prožila klidný den, zakončila na páteční závěrečné úrovni

 

Sentance pro zvýšení hlavní sazby hlasoval na červnovém zasedání britské centrální banky, nicméně zbylých sedm členů měnového výboru bylo pro ponechání sazby na historicky nízké úrovni 0,5 procenta.

 

Analytici nicméně podotýkají, že pokud inflační tlaky zůstanou delší dobu nad dlouhodobým cílem centrální banky (dvě procenta), tlak na členy bankovní rady ke zvýšení sazby bude sílit. Inflace v Británii měřená indexem spotřebitelských cen je aktuálně na úrovni 3,4 procenta.

tn.cz / Mediafax