Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 7. 2012
obnovené dotace

Brusel: Česko může opět čerpat dotace z Evropy

Z evropských fondů k nám začnou opět proudit dotace, které Brusel pozastavil na základě několika podezření. Obnovení včera schválila Evropská komise.

Nesrovnalosti měly být vyřešeny do konce června, proto se některé velké programy dotací nedočkají. Náměstek ministra financí Jan Gregor uvedl, že ministerstvo financí má připravené žádosti v hodnotě 460 milionů eur, což je asi 12 miliard korun. Formálně dojde k obnovení dotací koncem července, kdy Evropská komise obdrží oficiální dopis z české strany, informovaly Lidové noviny.

 

Pokud budou veškeré sporné body do konce roku vyřešeny, Evropská komise může Česku proplatit až kolem 112 miliard korun. Jedná se především o programy čerpající peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj, což jsou například operační programy Podnikání a inovace, Technická pomoc, Výzkum a vývoj pro inovace a další.

 

Dotace byly pozastaveny v březnu letošního roku. Problém spočíval v zadávání veřejných zakázek, kontrolách a auditech nebo fluktuaci úředníků odpovědných právě za dotace. Na některých regionálních programech se odrazilo stíhání bývalého ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze či kauza středočeského exhejtmana Davida Ratha.

 

[IMAGEBOX_1083326]Exšéf úřadu přes evropské dotace Kušnierz dostal 7,5 roku
[IMAGEBOX_1083326]

 

Deset operačních programů dotaci získalo, zbylých sedm si prozatím bude muset počkat. Jedná se o tyto: Doprava a Životní prostředí, Severozápad, Střední Čechy, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Severovýchod a Integrovaný operační program.

 

Odhaduje se, že v letech 2007 – 2013 Česko získá z Bruselu 798,7 miliardy korun. Od roku 2007 získala Česká republika 348,3 miliardy korun.

TN.cz