Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.4. 2009 15:28

ČEZ chystá novou elektrárnu u Mělníka. Ohřejí se i Pražané

Mělnicko se dočká nové elektrárny. ČEZ tam postaví novou paroplynovou elektrárnu, která nahradí dosluhující uhelné.

Vedení ČEZu schválilo podnikatelský záměr na novou 800 MW paroplynovou elektrárnu u Mělníku. Má v blízké budoucnosti nahradit výkon dožívajících uhelných zdrojů na Mělnicku. Stávající bloky budou postupně odstavovány po roce 2015, informoval ve středu ČEZ.

Místo je velmi vhodné pro výstavbu paroplynové elektrárny, protože disponuje veškerou potřebnou infrastrukturou, včetně možnosti připojení na plynovou soustavu," uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. "Plynové elektrárny mají významně nižší emise oxidů síry, dusíku i prachu oproti uhelným elektrárnám. Nižší jsou i emise CO2. Tím dojde k výraznému snížení emisí v celém Středočeském kraji," upozornil.

Teď ČEZ provozuje v lokalitě tři uhelné bloky, dva o výkonu 110 MW a jeden o výkonu 500 MW. Energotrans ve stejné lokalitě má uhelné bloky s celkovým výkonem 352 MW.

Paroplynová elektrárna bude velmi vhodná pro dodávku cenově výhodného tepla pro Prahu a Mělník, poté co dožijí stávající uhelné zdroje, které momentálně dodávku tepla zajišťují.

Paroplynová elektrárna u Mělníka ale nedosáhne výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Podívejte se na reportáž z jedné ze dvou českých jaderných elektráren.

sn tn.cz / Mediafax

Diskuze

29.4. | 21:58 Karel Cekul
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud se pamatuji, tak se kdysi zde měla stavět JE, stejně jako ve vých,českém kraji JE Tetov u Chlumce n.C. Už nevím, jestli to byl jenom záměr nebo to bylo už připraveno do nějakého stádia. Přišel plyšák a zmizelo vše.
29.4. | 17:13 Lubomír Sopůšek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Radši vybudovat efektivní síť atomových elektráren. Dvě na jih Čech, 3 na sever, 3 do středu a na západ, 2 na Vysočinu, 3 na sever Moravy a Slezko, 2 ja jih Moravy.