Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.8. 2014 21:57
Finance

Bič na kuřáky! Cigarety mají zdražit až o 4 koruny

Kouření
Zdroj: isifa.com

Senát schválil vládní návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret může v jeho důsledku zdražit o tři až čtyři koruny.

Novela zákona o spotřebních daních se však přesto vrací do Sněmovny, protože Senát do ní podle očekávání vložil pozměňovací návrh na zachování zelené nafty pro zemědělce. Tento návrh obsahuje jiná novela zákona o spotřebních daních, kterou dnes horní komora podle očekávání zamítla.

 

Důvodem zvýšení sazby daně u tabákových výrobků je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Pokud by novela nezačala platit do 30. září, musela by vláda navrhnout ještě vyšší zdanění, protože by vycházela z kurzu koruny, který už ovlivnily loňské listopadové intervence České národní banky. Krabička by pak mohla zdražit až o sedm korun. Ministerstvo financí se obává, že by poté kuřáci kupovali cigarety více na černém trhu a stát by přišel o peníze.

 

Senátoři dnes odmítli pozměňovací návrhy svých kolegů, kteří chtěli daň zvýšit jinak, než navrhovala vláda. Odmítli i návrh Veroniky Vrecionové (ODS), která chtěla snížit spotřební daň z benzinu a nafty.

 

 

Návrh na zachování vratky části spotřební daně z nafty pro zemědělce, tzv. zelené nafty, přesunuli senátoři do "tabákové" novely spotřebních daní kvůli tomu, jak se o zelené naftě hlasovalo ve Sněmovně. Opozice totiž kvůli způsobu schvalování hrozila ústavní stížností. Poslanci v červenci novelu zachovávající zelenou naftu nejprve schválili i s pozměňovacím návrhem na snížení spotřební daně z nafty a benzinu. To vyvolalo hněv ministra financí Andreje Babiše. Poslanci proto poté hlasování zneplatnili a v opakovaném hlasování už nižší daň na pohonné hmoty neschválili.

 

Senátoři dnes tuto novelu zamítli, takže ji opět dostane Sněmovna. Nyní bude na poslancích, zda senátní veto stvrdí. Podpora zelené nafty skončila ke konci loňského roku, obnovena má být se zpětnou platností i pro letošní rok. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě. Zemědělcům se bude vracet část spotřební daně, a letos by tak mohli získat zpět asi 1,3 miliardy korun, tedy zhruba stejně jako loni.

pet tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

28.8. | 00:49 nichts obernichts
4
Proboha: Nemohl by se tento stat oficialne prejmenovat na ...
30.8. | 20:25 Milda Stejskal
-1
škoda že se nezdraží o 50,- i třeba, za kurvení zdraví by to stejně bylo pořád ...
30.8. | 20:25 Milda Stejskal
-1
Náhlasit nevhodný komentář
škoda že se nezdraží o 50,- i třeba, za kurvení zdraví by to stejně bylo pořád málo ... jsem sice celý život nekuřák, ale i tak mě to otravuje když si jdu někam v klidu sednout do restaurace a okolo do mě valí ty výpary z těch cigaret ...
30.8. | 08:47 Petr Král
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jak zdražit? Zavřít ty prasata který legálně prodávají drogy které zabíjí.
28.8. | 14:07 Ilona Votýpková
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nasim panum kurakum nahore je to jedno oni na to maji.
28.8. | 12:24 allanaldik
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jaky b ic na kuraky? 4 kc? asi je to par korun ale kdyby to mel byt bic tak by cena mela vzrust aspon o 40kc. pak uz bych rekl dobry, aspon mi nebudou cmoudit pod nos i na ulicích kdyz ty kuraky minu pri chuzi.
28.8. | 08:30 Josef Šíba
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ten náš stát není kocourkov, to je vlezdoprdelkov. Co řekne EU je svatý, ale rozum zůstává stranou. EU řekne zdražit, tak se zdraží, žádný problém, jen u nás si ty posranci neuvědomují, že platy jako v EU tu mají jen oni, ostatní pracující mají platově problém dosáhnout i na úroveň dávek v EU.
28.8. | 00:49 nichts obernichts
4
Náhlasit nevhodný komentář
Proboha: Nemohl by se tento stat oficialne prejmenovat na "Kocourkov"? To je to, co mu minimalne 20 let prinalezi ..! Stale je to lepsi nez "Stat ZLODEJU" nebo?: At je u moci kdokoli nikdo tomu nerozumi, vsichni kradou, okradaji, obohacuji se a je jim to suma fuk ... KDOPAK ...
27.8. | 23:49 skeptikus
1
Náhlasit nevhodný komentář
..oslíčku, otřes se!