Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 7. 2010

Čistý zisk České spořitelny klesl o téměř sedm procent

Ilustrační foto-5
Zdroj: Jindřich Kodíček

Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny za první pololetí letošního roku klesl o 6,8 procenta na 5,88 miliardy Kč.

Ve stejném období v loňském roce konsolidovaný čistý zisk dosáhl 6,31 miliardy Kč.

 

Provozní zisk společnosti meziročně poklesl o tři procenta na 12,98 miliardy Kč.

 

Čistý úrokový výnos se meziročně snížil o tři procenta na 15,07 miliardy Kč. Za tímto vývojem stojí zejména pokles úrokových sazeb. Na druhou stranu ale vzrostl čistý příjem z poplatků a provizí, a to o 8,6 procenta na 5,99 miliardy Kč. Česká spořitelna uvedla, že pozitivní vývoj zaznamenaly i příjmy z transakcí s cennými papíry či příjmy z platebních a karetních transakcí.

 

Čistý zisk z obchodních operací vykázala strmý pokles o 38,6 procenta na 1,38 miliardy Kč, a to hlavně kvůli nižším výnosům z obchodování s cennými papíry, zejména pak dluhopisy.

 

Česká spořitelna informovala, že klientské vklady dosáhly na částku 705,84 miliardy Kč, což je meziroční nárůst o 6,7 procenta. Vklady občanů narostly o 2,2 procenta na 511 miliard Kč. Vklady veřejného sektoru posílily o 2,5 procenta na 82,36 miliardy Kč.

 

Česká spořitelna celkově vydala 3,23 milionu kusů aktivních platebních karet. Zároveň se zvýšil i počet bankomatů o 6,7 procenta na 1 264 kusů.

 

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva České spořitelny Gernota Mittendorfera byly výnosy v meziročním srovnání negativně ovlivněny dvěma faktory. "Zaprvé, výsledek obchodování, který v uplynulém roce dramaticky vzrostl, se v roce 2010 vrátil na obvyklou úroveň," uvedl Mittendorfer. "Za druhé, do výsledků se promítnul také nárůst rezerv na úvěry," vysvětlil generální ředitel. Podle něj ve stejném období vzrostl i počet transakcí a zároveň narostl i objem vkladů.

Mediafax
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?