Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.6. 2010 13:27

DALŠÍ PLYNOVÁ KRIZE: Bělorusko zaplatilo Gazpromu dluh

Plyn, ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Čeká Evropu další plynová krize? Ilustrační foto

Bělorusko zaplatilo ruské energetické společnosti Gazprom květnový účet za dodaný zemní plyn, uvedla tisková mluvčí běloruského ministertva energetiky Ludmila Zenkovičová.

"Aniž bychom čekali na to, až Gazprom uhradí své dluhy za přepravení plynu, jsme v plné výši uhradili naše závazky za květnové dodávky zemního plynu," uvedla Zenkovičová. Účet za květnové dodávky plynu byl splatný k 23. červnu.

 

Zenkovičová však neuvedla, jakou cenu Bělorusko Gazpromu zaplatilo. Podle požadavků Gazpromu by totiž mělo uhradit 185 dolarů za tisíc kubických metrů plynu (což je cena platná pro celé druhé čtvrtletí letošního roku), nicméně Bělorusko v letošním roce platí za tento objem jen 150 dolarů, což je loňská cena.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vydal příkaz přerušit tranzit ruského zemního plynu do Evropy, dokud Gazprom nezaplatí dlužnou částku za jeho přepravu. V úterý to uvedla agentura Ria Novosti.

 

V případě, že by Bělorusko skutečně začalo odebírat plyn z tranzitních plynovodů, znamenalo by to snížení dodávek této komodity do Litvy, Polska a Německa. „To jsou jediné tři země, na které zřejmě výpadky dodávek budou mít dopad. Celkově by tato situace mohla ovlivnit asi 6,25 procenta celkové spotřeby zemního plynu v Evropské unii,“ řekla mluvčí Evropské komise Marlene Holznerová.

 

Ukrajina je připravena zvýšit objem přepravovaného plynu směřujícího z Ruska do zemí Evropské unie, uvedl ukrajinský premiér Mykola Azarov.

 

"Jsme připraveni přepravit o 15, 20 až 30 miliard kubických metrů plynu (ročně) více," uvedl Azarov. Ukrajina je tak ochotna vyjít vstříc zemím Evropské unie, kterým hrozí snížení dodávek ruského plynu vzhledem k problémům při tranzitu přes Bělorusko.

 

PSALI JSME:
 
 

 

"České republiky by se to nedotklo, k nám vede plyn jižní trasou přes Ukrajinu a Slovensko, tam by žádný problém být neměl,“ uvedl pro agenturu Mediafax mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský.

 

Ruská energetická společnost Gazprom v úterý snížila dodávky plynu Bělorusku o 30 procent kvůli nesplacenému dluhu ve výši 192 milionů dolarů.

 

 

Mediafax