Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 9. 2010

Datové schránky si úřady zřejmě budou muset zaplatit

Datové schránky
Zdroj: Martin Hlavács

Původně ministr vnitra navrhoval zpoplatnění datových schránek i pro občany a podnikatele. Na vládu však putoval návrh jen na zpoplatnění schránek pro úřady.

Ministr vnitra Radek John (VV) ustoupil od návrhu, aby provoz datových schránek částečně hradili jejich uživatelé prostřednictvím poplatků za odeslání zpráv. V materiálu, který odeslalo ministerstvo na vládu, už navrhuje zpoplatnit zprávy jen pro orgány veřejné moci.

 

PSALI JSME:

EXKLUZIVNĚ: Kalousek a John chtějí zpoplatnit datové schránky


Datové schránky používají podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné ke komunikaci s úřady. Odesílání zpráv je dosud hrazeno ze státního rozpočtu. Srpnový návrh ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a ministra vnitra předpokládal, že uživatelé datových schránek by ale za odeslání zprávy platili, příjem zpráv měl zůstat bezplatný.
Návrh však čelil kritice nejen například Asociace malých a středních podniků, ale i ODS. "Je to jen pokus, jak zpoplatnit něco, co jsme před pár měsíci lidem nařídili používat. Já osobně to rozhodně podporovat nebudu, protože to skutečně nepovažuji za dobrý nápad," řekl již dříve Mediafaxu ekonomický expert Občanské demokratické strany Michal Doktor.


Pozměněný návrh ministerstva vnitra nyní počítá s tím, že za odeslané zprávy budou platit jen orgány veřejné moci. Mezi ty patří kromě státních úřadů také policie či notáři a exekutoři.


Naopak pro běžné občany, jako jsou podnikající fyzické osoby a firmy, by mělo zůstat odesílání zpráv při komunikaci s orgány veřejné moci i nadále zdarma. Už nyní je však zpoplatněno odesílání zpráv mezi občany nebo firmami navzájem (takzvaná privátní komunikace).
 

 

tn.cz / Mediafax