Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.6. 2010 14:35

Do Běloruska teče jen 40 procent ruského plynu, meně plynu teče i do Litvy

Gazprom snížil dodávky zemního plynu do Běloruska o 60 procent. Spor ohrožuje i dodávky plynu do Litvy, Polska a na východ Německa.

Ruský monopolní vývozce zemního plynu Gazprom snížil dodávky suroviny do Běloruska o 60 procent. Informuje o tom agentura Reuters, která se odvolává na ruská média.

 

Bělorusko snížilo dodávky plynu do Litvy

 

Ve středu odpoledne snížilo Bělorusko dodávky tranzitního zemního plynu z Ruska do Litvy a Kaliningradu (Kralovce) o 30 procent. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na litevskou energetickou společnost Lietuvos Dujos.

 

"Právě ta data analyzujeme, nicméně omezení ze strany Běloruska podle předběžných údajů odpovídají 30procentnímu snížení dodávek," uvedla společnost Lietuvos Dujos. Třetinovým vlastníkem společnosti Lietuvos Dujos je ruský Gazprom.

 

PSALI JSME:

Ruský Gazprom omezil dodávky plynu Bělorusku o 30 procent

 

Evropská unie už v úterý uvedla, že spor o plyn zasáhl Litvu, Polsko a východ Německa, Gazprom však dnes uvedl, že tlak plynu na výstupu z Běloruska neklesl.
 

O dalším snížení dodávek informovala televizní stanice NTV, která citovala šéfa Gazpromu Alexeje Millera. Miller dodal, že tranzitní plyn skrze Bělorusko dále do Evropy plyne v plném objemu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

EK: Plyn do Evropy přes Bělorusko bude proudit bez narušení

 

Rusko snížilo dodávky plynu Bělorusku v pondělí o 15 procent, v úterý pak celkem o 30 procent. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na snížení dodávek reagoval tím, že „Bělorusko se s Ruskem ocitlo ve válce o plyn.“

 

Důvodem snížení dodávek plynu Bělorusku je dluh země vůči Gazpromu ve výši 192 milionů dolarů.

tn.cz / Mediafax / ČTK