Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.5. 2008 19:44

Kde je v Evropě nejlevnější benzín?

Průměrné ceny benzínu v sousedních státech

Do zahraničí už nemusíme vozit plné kanystry. Leckde je palivo levnější než u nás.

V České republice se vyhoupla cena pohonných hmot nad své dosavadní maximum a jak se zdá, tak ještě poroste. Dnes jsme například přinesli zprávu o benzínové pumpě ve Zlíně, kde je nafta v prodeji za 35,90 koruny.

Reklama


Ceny ovšem překonaly rekordy i jinde. V Praze není neobvyklé, že nafta stojí kolem pětatřiceti korun za litr. Benzín (Natural 95) je nyní asi o dvě koruny levnější. Tato cena se objevuje po celé republice.


Dražší Německo, levnější Španělsko


Pokud pojedete do Evropy, dostanete dražší benzín i naftu například v Německu, Francii, Itálii či Švédsku. Rakousko je na tom podobně jako ČR. Na dálnicích asi nakoupíte dražší pohonné hmoty, mimo ně narazíte i na levnější pumpy. Podívejte se na průměrné ceny benzínu ve vybraných státech Evropy.

Průměrné ceny benzínu v Evropě
Průměrné ceny benzínu v Evropě


Podle údajů ÚAMK najdeme levnější benzín a naftu ve Španělsku, v balkánských zemích (Srbsko, Chorvatsko, Černá hora) nebo v pobaltských státech (Litva, Lotyšsko, Estonsko). A ačkoli je jistě zajímavé, že v Lucembursku jsou jedny z nejlevnějších pohonných hmot v Evropě, pro nás je důležitá situace v okolních státech. Na Slovensku je podle statistik Natural 95 levnější o dva centy (cca 0,5 Kč), nafta dražší o cent (0,25 Kč).


Polsko je o cent (0,25 Kč) draží u benzínu, nafta je levnější už o solidních šest centů (1,50 Kč) na litr.


Francie je o krok napřed


Pokud budete cestovat například do Francie, můžete se podívat na vyhledávač podporovaný ministerstvem financí. Zde najdete adresy (i s mapou) a ceny na mnoha čerpacích stanicích země. Bohužel tato snaha je zatím v Evropě ojedinělá.


Proč je u nás relativně draho?


Česká republika má velké daňové zatížení na pohonné hmoty. Podle Sdružení čerpacích stanic ČR jsme na špičce jak ve spotřební dani, tak i DPH. V Evropě jsou tak státy, které díky nižší dani mohou mít levnější benzín a naftu než u nás.


To potvrzují tabulky spotřebních daní, které jsou k dispozici na portálech Evropské Unie. Česká republika patří do daňově nadprůměrně zatížené skupiny. Za ní v rámci spotřební daně najdeme třeba Španělsko nebo Rakousko.


Právě proto se cena pohonných hmot v Evropě může radikálně lišit. Svaz autoklubů v Evropě provádí srovnání průměrných cen pohonných hmot. Z těchto výsledků vyplývá, že mezi evropskými státy zaujímáme střed cenového pole.


jč / ÚAMK
Reklama