Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 10. 2013
Rady odborníků

Dvacet mužů ze sta se nedožije důchodu! Co když jste mezi nimi VY?

Žijeme mnohem déle než před lety. Dokonce i muži se dnes dožívají průměrně 74 let. To je o téměř tři dekády více než jejich dědové na počátku padesátých let. Důchodu se ale pořád nedožije každý pátý muž. Co když jste mezi nimi?

Je na vás vaše rodina existenčně závislá? Přemýšleli jste někdy o tom, co by se stalo, když byste náhle zemřeli?

„Smrt živitele rodiny nepřináší jen smutek a slzy, ale i výrazný pokles životní úrovně a často také zásadní existenční problémy,“ vysvětluje Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners. Že se vám to nemůže stát? Takových už tu bylo. Přinášíme proto tři rady, jak snížit riziko, že zůstanete bez finančních prostředků:
 

Rada první – POJISTĚTE SE, ale správně
 

Zajištění rizik je, zejména pokud jsou na vás závislé další osoby (manželka, děti, rodiče) nezbytností. Ale pozor. Není důležité pojistit se, ale hlavně pojistit se správně. Tedy nejenom na správnou částku, ale i na vhodná rizika – tedy pracovní neschopnost, invalidita a smrt.

 

„Čím jste ohroženi právě vy, by vám měl poradit pojišťovací specialista nebo nezávislý finanční poradce, stejně tak pomůže i s nastavením cílové pojistné částky,“ radí Urbánek a dodává: „Například 30letý bezdětný muž s pojištěním smrti na jeden milion korun a při dvacetiprocentní pravděpodobnosti předčasného úmrtí bude měsíčně platit cca tři stovky.“
 

Rada druhá – udržujte se v kondici
 

Lidé předčasně umírají ze dvou důvodů. Jsou to jednak nehody včetně těch pracovních, dalším viníkem jsou nemoci, civilizační i generační. Zatímco na úrazy umírá jen 4 % žen a 8 % mužů, tak nemoci oběhového systému mají na svědomí daleko více obětí – 45 % mužů a 51 % žen. Poměrně vysoké je i riziko zhoubných novotvarů, které umírá zhruba čtvrtina žena a 28 % mužů. Většině nemocí se dá předcházet, ať už preventivními pravidelnými návštěvami lékaře, nebo změnou životního stylu zahrnující pohyb a vhodnou stravu.


 

Rada třetí – čtěte a pak podepisujte
 

Nenechte se opít rohlíkem. Pokud vám bude pojišťovák tvrdit, že investiční životní pojištění je skvělá investice, nevěřte mu. K investicím slouží investiční produkty jako podílové fondy, pravidelné investice či důchodové spoření.

 

Pojištění by vždy mělo primárně pokrývat zajištění rizik. Proto předtím, než podepíšete smlouvu, si řádně přečtěte, ideálně v klidu doma, všechny podmínky pojistné smlouvy. Čemu nerozumíte, si nechte na místě vysvětlit. Jen tak se vyhnete zbytečným nákladů a zklamání v případě pojistné události.
  

TN.cz