Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.3. 2011 13:33

Hospodářská komora BOJUJE proti ZDRAŽENÍ

Zdroj: TV Nova

Hospodářská komora nesouhlasí s plánem vlády sjednotit kvůli chystané důchodové reformě sazbu daně z přidané hodnoty na 20 procent, protože takové zvýšení daňové zátěže by podle komory negativně ovlivnilo podnikání v České republice. Na financování důchodové reformy podle instituce postačí jednotná sazba DPH na úrovni 17 procent, avšak bez výjimek.

Ekonomičtí ministři se minulý týden shodli, že sazby DPH by kvůli důchodové reformě měly být sjednoceny co nejdříve, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči. Výjimku z jednotné dvacetiprocentní sazby mají mít některé základní potraviny, u kterých bude zachována desetiprocentní sazba.

 
"Podnikatelé jsou zneklidněni skutečností, že má od 3. čtvrtletí letošního roku dojít k trvalému navýšení sazby DPH, a to téměř u všech komodit. Tento krok chápeme jako důležitý pro důchodovou reformu, ale navrhujeme dále o jednotné sazbě DPH diskutovat," uvedl Kužel.
 

Komora s důchodovou reformou souhlasí, avšak plánované sjednocení DPH na 20 procent považuje za radikální zvýšení daňové zátěže, které není nutné. "Hospodářská komora navrhuje jako jednu z variant sblížení sazeb na výši 17 procent. I v tomto případě vláda získá dostatečné finanční prostředky pro krytí důchodové reformy," dodal Kužel, podle kterého návrh komory nepočítá s žádnými výjimkami z této sazby.

 
ČTĚTE TAKÉ:
 
Podle propočtů komory by sjednocení DPH na 17 procent zvýšilo příjmy státního rozpočtu ročně o 42 miliard korun, zatímco na důchodovou reformu je potřeba 28 miliard korun. "Podle našeho názoru to bohatě postačí na důchodovou reformu. Je tam dostatečný polštář, aby důchodová reforma mohla být realizována," míní Kužel. Sjednocením DPH na 20 procent by státní rozpočet podle ministra Kalouska měl získat navíc 58 miliard korun.
 
Podnikatelé se ale podle Kužela obávají, že kvůli sjednocení DPH na 20 procent budou čelit tlaku zaměstnanců na zvýšení mezd, a to v době, kdy kvůli hospodářské krizi výrazně seškrtali náklady, aby si udrželi konkurenceschopnost. "Neustojíme desetiprocentní navýšení (DPH) bez toho, aby se to promítlo do cen," upozornil Kužel.
 
Z aktuálního průzkumu Hospodářské komory vyplynulo, že 51 procent dotázaných podnikatelů je proti plánovanému sjednocení DPH na 20 procent a třetina jich vládní plány respektuje, ale nevítá. Jako nutný krok sjednocení DPH na 20 procent považuje jen 16 procent podnikatelů. Zhruba 72 procent podnikatelů si myslí, že plánovaná změna v sazbě DPH negativně ovlivní jejich podnikání. Bezmála polovina podnikatelů připustila, že na zvýšení DPH bude reagovat odpovídajícím zvýšením cen, které by se u některých firem mohlo pohybovat i na úrovni 12 až 13 procent.
 
Prezident Hospodářské komory Petr Kužel chce o výši jednotné sazby DPH jednat s premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Jaký dopad bude mít DPH na spotřebitele? O kolik se zvýšením DPH navýší příjmy do státního rozpočtu? A co si o sjednocení sazby myslí podnikatelé? Ptali jste se šéfa Hospodářské komory Petra Kužela on-line!

Rozhovor

"Myslím si, že se s panem premiérem i panem ministrem financí ještě k této agendě v průběhu dní vrátíme," podotkl Kužel.
 
Podle viceprezidenta a předsedy daňové skupiny Hospodářské komory Jana Wiesnera by sjednocení DPH na 20 procent mělo negativní dopad na stavebnictví, cestovní ruch, ubytovací služby i potravinářský průmysl. "Bohužel k tak významným změnám vláda předem nevedla důkladnou odbornou diskusi a tyto vládní záměry nebyly konzultovány s podnikatelskou sférou," zdůraznil Wiesner.

 

tn.cz / ČTK