Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.1. 2011 21:32

KOLIK ZAPLATÍTE ZA TEPLO V ROCE V 2011?

Kolik zaplatíme za vytápení
Zdroj: TN.cz
Klasické zdroje vytápění v České republice jsou uhlí, plyn, elektrická energie, dřevo a biomasa - ilustrační foto.

Většina lidí si klade otázku, jaký zdroj vytápění je nejlevnější. Rozdíly v nákladech se mnohdy totiž mohou podle druhu paliva a způsobu vytápění lišit až o tisíce korun ročně.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Anketa

Čím doma topíte?

Hlasovalo 855 lidí.
Domácnost v rodinném domě spotřebuje na vytápění v průměru asi 60 GJ (gigajoulů) tepla ročně. Bytová jednotka má samozřejmě spotřebu menší, řádově se jedná o 40 GJ. Pokud budeme do nákladů počítat i ohřev teplé užitkové vody, spotřeba poroste o dalších přibližně 30% . Klasické zdroje vytápění v České republice jsou uhlí, plyn, elektrická energie, dřevo a biomasa.

 

 

PSALI JSME:

POZOR! Zvýšení DPH ZDRAŽÍ teplo! KALKULAČKA

KOLIK ZA TEPLO PRŮMĚRNĚ ZAPLATÍTE DNES? DOZVÍTE SE ZDE!

 

Není uhlí jako uhlí


Stejně jako u většiny surovin stoupla v roce 2010 i cena uhlí. A zdražovat má i nadále až do roku 2014 kvůli průběžnému zvyšování ekologické daně. Pro domácnosti, které topí uhlím, je nejvýhodnější zásobit se ještě před začátkem topné sezony – to znamená ideálně někdy v létě, kdy je cena uhlí relativně nízká.

 

Další faktor, který je potřeba v možném vývoji ceny uhlí zohlednit, je možná změna výše DPH.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Uhlí používá k vytápění přibližně 400 tisíc domácností a je stále jednou z nejlevnějších alternativ. Nejpoužívanější respektive nejžádanější je tříděné hnědé uhlí, které však nedosahuje takové výhřevnosti jako uhlí černé.

 

Vyšší kvalita tuzemského černého uhlí se samozřejmě promítá i do jeho ceny – tuna černého uhlí stojí 5000 korun a má výhřevnost 30 MJ/kg (kilogram uhlí vytvoří 30 megajoulů tepla). Za stejné množství tuzemského hnědého uhlí zaplatíte 3000 korun při výhřevnosti 19 MJ/kg a u polského hnědého uhlí je cena za tunu ještě nižší při výhřevnosti pouhých 13 MJ/kg.

 

Plyn využívá 98 procent Čechů


Zemní plyn je nejrozšířenějším zdrojem energie u nás. Na dodávky plynu je napojeno podle dostupných zdrojů až 98 procent obyvatel České republiky.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Porovnat vývoj ceny u plynu je složitější, neboť se liší podle poskytovatelů, kterých se na českém trhu pohybuje hned několik. Mezi nejvýznamnější hráče u nás se počítá Pražská plynárenská, E.ON a RWE. Pražská plynárenská zachovává pro první kvartál roku 2011 stejné ceny jako v minulém roce, E.ON zlevnil v průměru o 4,7%, a RWE zdražilo cenu plynu v průměru o 2,3%.

 

PSALI JSME:

TOPÍTE PLYNEM? TADY SI SPOČÍTEJTE ZA KOLIK!

 

Elektřina je nejdražší

 

Cena elektrické energie je v poslední době velkým tématem, které se dotýká všech. Kvůli státní podpoře fotovoltaiky se mluvilo až o 22-procentním nárůstu ceny elektřiny.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Vláda na konci roku 2010 naštěstí prosadila novelu, která kompenzuje podporu fotovoltaiky jejím 26-procentním zdaněním. Obavy ze závratného zvýšení se tedy naštěstí nepotvrdily a elektřina má zdražit maximálně o 4,6 %.

 

PSALI JSME:

KALKULAČKA: Spočítejte si, jak ušetřit na elektřině

Dražší elektřina nebude! Sněmovna omezila podporu fotovoltaice

Jak srazit účet za elektřinu? VÍME, JAK UŠETŘIT!

 

Topte dřevem - ušetíte

 

Dřevo je nejvýhodnější zdroj tepla. I přes mírný nárůst jeho ceny v poslední době, se dřevo stále drží na pomyslné první příčce.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Výhřevnost dřeva je závislá na jeho vlhkosti – ideální je 20-procentní vlhkost, které dřevo dosáhne po dvou letech od pokácení. Pak jeho výhřevnost může dosáhnout hodnot kolem 13 MJ/kg. Tuna (1000 kilogramů) palivového dřeva stojí v současnosti kolem 2500 tisíc korun.

 

PSALI JSME:

Krby i kamna vám na energii ušetří tisíce

Zabraňte teplu, aby vám utíkalo z místnosti

 

Biomasa

 

Velmi výhodným způsobem vytápění jsou také pelety a brikety. Pelety mají výhřevnost kolem 17 MJ/kg a brikety dokonce 18 MJ/kg. Velikou výhodou je, že se jedná o ekologický způsob vytápění.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Tuna pelet nebo briket stojí v průměru kolem 5500 korun.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz/ Štěpán Hrubý