Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.3. 2012 14:34

Pozor na bezkontaktní karty! Data z nich lze ukrást mobilem a zneužít

Platby bezkontaktní kartou je možné uskutečňovat od podzimu i v Česku. Britové ale varují, že speciální aplikace na mobilu umí během transakce přečíst z karty kupujícího jméno, číslo a datum platnosti a podvodník pak může data hravě zneužít.

Bezkontaktní kartou lze u nás platit v obchodech, kde již mají příslušný terminál, a můžete jím zaplatit nákup do výše 500 korun. Při platbě se karta, kterou ani nemusíte vyndat z peněženky, přiloží do pěti centimetrů od čtečky a ta odečte potřebná data. Kartu lze ale používat i standardně, tedy se zadáním PIN kódu.

 

PSALI JSME:

PENÍZE V OHROŽENÍ! Banky chtějí zrušit PIN KÓD!
 

Zástupce společnosti Visa pro Česko a Slovensko v rozhovoru pro HN loni tvrdil, že spekulace, že si podvodníci budou pořizovat falešné čtečky, jsou liché, protože se prý podvodníkům nevyplatí tak velké manévry kvůli tak nízkým transakcím.
 

Objevil se ale jiný potenciální problém. Channel 4 News v pátek varoval, že bezkontaktní karty Visa britských bank Barclays a Lloyds, které mají v Británii miliony lidí, lze přečíst speciální aplikací na mobilu. Aplikace z karty umí přečíst celé jméno, číslo a datum platnosti.
 

Přičemž reportérům stanice tyto tři údaje stačily k tomu, aby si za použití falešné e-mailové adresy na kartu objednali zboží z Amazonu a nechali si ho poslat na smyšlenou adresu. Visa, která trvá na tom, že bere bezpečnost držitelů karet velmi vážně, sice tvrdí, že zrovna tyto údaje lze získat "bezpočtem metod“ a neměly by tedy být samy o sobě použitelné k žádné transakci kupříkladu v internetovém obchodě bez znalosti trojmístného CVV kódu na druhé straně karty.
 

Jenže Channel 4 News se vzápětí vytasil se seznamem stovek webových stránek, kde si s nějakým CVV kódem při transakcích hlavu nelámou, a který koluje mezi podvodníky, kteří na těchto stránkách platí kradenými kartami.
 

Majitelé bezkontaktních karet, kteří se bojí, že si jejich data nějaký podvodník během platby na terminálu stáhne mobilem, tak zatím mají jediný způsob obrany, a to pořídit si "obrněnou“ peněženku, v níž je karta chráněna tenkou kovovou schránkou.
 

hel TN.cz