Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.7. 2013 07:33
mizející úspory

POTVRZENO: Kvůli politikům přicházíme o tisíce! Spočítejte si, kolik jste prodělali vy

Peníze
Zdroj: Praha.eu

Spořit si peníze se Čechům v loňském roce příliš nevyplatilo. Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) totiž kvůli nízkým úrokovým mírám a vysoké inflaci přišli o 38,1 miliardy korun. U úspor v řádu stovek tisíc korun pak ztráta činila i několik tisíc.

Je vlastně trochu iluze. Na svém bankovním účtu máme uloženy peníze a každý rok se k nim připisuje mrňavý úrok, takže na první pohled mírně bohatneme. Realita je však skutečně zcela jiná. Důvodem je růst cen zboží, který mnohonásobně vyšší než i ty nejštědřejší úroky na běžných či spořicích účtech. Reálně si tak za více peněz můžeme koupit stále méně zboží.

 

“Domácnostem inflace ‘zlikvidovala‘ v roce 2012 na jejich účtech termínovaných i netermínovaných vkladů tímto znehodnocením 38,1 mld. Korun,“ konstatuje Český statistický úřad.

 

Do míry inflace se přitom promítá řada faktorů. Mimo jiné to, jak lidé utrácejí, celková kondice ekonomiky, ale i kroky vlády například v podobě zvyšování daní. Demonstrovat to, jak rychle kvůli inflaci lidé přicházejí o peníze, je přitom možné hned na několika příkladech.

 

1. Spořicí účet
 

Na spořicím účtu ČSOB, který je lépe úročen než učet běžný, máme 200 tisíc korun. Úroková sazba bez prémie u tohoto produktu přitom činí 0,65 %, tedy výrazně méně než byla míra inflace (3,3 %). Kolik tedy na konci roku na účtu máme?

 

Vypočet (bez započtení inflace) : 200 000 x 100,65 = 201 300 Kč.

 

Na první pohled se tak zdá, že jsme “vydělali“ 1 300 korun. Tedy částku tak akorát na to, koupit si značkové tenisky. Jenže reálně je situace jiná. V roce 2012 totiž rostly ceny zboží a služeb oproti předchozímu roku o 3,3 %, a to má na naše úspory negativní dopad.

 

Výpočet :

příklad_1

 

Po započtení inflace vidíme, že klesla reálná koupěschopnost našich peněz. Jinými slovy tak můžeme konstatovat, že zatímco jsme si před rokem mohli za naše úspory koupit zboží za 200 tisíc korun, nyní si můžeme dovolit pouze zboží, které by nás před rokem stálo 194 700 tisíc korun (dnes bychom za ně zaplatili 201 300 kvůli zdražení). Reálně jsme tak de facto s naším spořicím účtem prodělali 5 300 korun. A to ještě v příkladu nepočítáme s tím, že bankám platíme nejrůznější poplatky.


2. Běžný účet

 

Obdobně bychom pak mohli počítat “ztráty“ i u našich běžných účtů. Jejich úrokové míry se přitom pohybují prakticky kolem nuly. Použijme tak třeba příklad Citikonta Plus od Citibank s úrokovou mírou 0,05 %. Na kontě máme tentokrát 100 tisíc korun. Za rok po připočítání úroků to pak dělá 100 050 korun. Jenže co s penězi udělala inflace?

 

Výpočet:

příklad_2

 

V tomto případě jsme tedy za pouhý rok přišli o 3 250 korun.


3. Studentský účet


U studentských kont pak zpravidla nebývají žádné úroky. Podobně je tomu třeba u studentského konta Komerční banky G2, které použijeme k dalšímu příkladu. Výhodou studentských kont pak je, že se k nim obecně váže mnohem méně poplatků. Počítejme, že na něj student má 20 tisíc korun.

 

Výpočet:

Příklad_3

 

V případě studentského účtu jsme tak při loňské inflaci prodělali 660 korun.

 

ČTĚTE TAKÉ

Čechům docházejí peníze. Za co nejvíce platíme?
 

tn.cz / mrk
Reklama