Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.7. 2013 11:33
nový průzkum

Máte už 5 let stejně nízký plat?! Poradíme vám, jak si ho zvýšit!

Platy
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Nový průzkum ukázal, že po pěti letech na jedné pozici plat téměř přestává růst. Jestli vám plat poroste nebo bude spíš klesat hodně ovlivňuje i vaše vzdělání.

Pokud máte maturitu, měli byste měnit pracovní pozici nejpozději za deset let. Pak totiž poklesne průměrný plat o 12 %. Prvních pět let plat přibližně rovnoměrně roste, poté se čtyři roky drží na přibližně stejné hodnotě a pak klesá. Pohyb platu výrazně záleží na dokončeném vzdělání. U zaměstnanců, kteří nemají maturitu, průměrný plat roste i po více než deseti letech na jedné pozici. To je hlavní výsledek aktuální analýzy serveru Platy.cz.


"Je zřejmé, že změna pozice může být účinným nástrojem pro zachování růstu platu. S narůstajícím vzděláním plat roste; zároveň se výrazně zvyšuje důležitost kariérního postupu. Čím vyšší vzdělání člověk získá, tím větší propad jej čeká, pokud na jediné pozici prožije více než deset let,“ říká Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz. „Při dlouhém setrvání na jedné pozici hrozí, že zaměstnavatel tento fakt vyhodnotí jako stagnaci a tomu přizpůsobí i plat.“


Délka práce na
aktuální pozici
Průměrný plat
(Kč)
Změna
(Kč)
 
< 1 rok
 
22 642
 
 -
1 – 2 roky
25 662
3 012
3 – 5 let
28 654
2 902
6 – 10 let
28 822
258
> 10 let
25 648
-3 174


Průměrný plat zaměstnanců s postgraduálním vzděláním a příliš dlouhou prací na jedné pozici je o 22 % nižší než u stejně vzdělaných pracovníků, kteří na jedné pozici pracují kratší dobu. Přínos vyššího vzdělání k výši platu se tak téměř stírá.
 


U pracovníků bez maturity jejich průměrný plat s léty strávenými na jedné pozici stále roste. Nízké vzdělání ale není na pracovní trhu vhodnou strategií: ani nejvyšší průměrný plat zaměstnanců bez maturity nedosahuje ani výše průměrného nástupního platu těch zaměstnanců, kteří maturitu získali.


Jak rostou a klesají platy podle vzdělání
Zdroj: platy.cz Jak rostou a klesají platy podle vzdělání


Největší pokles průměrných platů po deseti letech se projevuje v soukromé sféře bez ohledu na to, zda mají tuzemského nebo zahraničního vlastníka. Ve státní sféře a družstvech rostou platy i po deseti letech na jedné pozici.
 

ČTĚTE TAKÉ:

 

V jaké profesi dostanete nejvyšší nástupní plat?

Méně než deset tisíc čistého? Která profese má nejnižší plat?

Kam směřovat svoji budoucnost? Podívejte se na profese s platy nad 50 tisíc

Na kolik si přijde obyčejná prodavačka v Česku? A jak je to u našich sousedů? Podívejte se!

První práce? Nenechte se sebou zametat 

TN.cz