Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.9. 2008 19:55

Mateřská až 29 tisíc, ale jen pro nejbohatší ženy. TABULKA

Zdroj: TV Nova

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu zákona, který zvýší mateřskou především lidem s vyššími příjmy.

Až 28 890 korun by od ledna příštího roku mohly dostávat ženy na mateřské dovolené. „Mateřská se zvedne řádově o několik tisíc korun. Systém tak bude o něco méně nespravedlivý," řekl ministr Petr Nečas serveru iHNed.cz, který o novince ve vyplácení dávek informoval.


Nyní mají rodičky nárok na maximálně 14 370 korun bez ohledu na to, kolik vydělávaly a odváděly na sociálním pojištění do státní kasy.


Více peněz podle serveru dostanou všechny ženy, které si vydělají nad 20 500 korun. Matky s hrubou mzdou kolem 40 000 korun dostanou alespoň polovinu svého dosavadního platu.


Podívejte se, kolik podle výpočtů ministerstva práce a sociálních věcí dostanou ženy na mateřské v roce 2009.
Postup výpočtu najdete tady.


Ženy s nižším platem si polepší o stokoruny


Naopak ženy, které si vydělávaly méně než 16 tisíc korun, si přilepší o stovky měsíčně. Mateřská se navíc bude pravidelně zvyšovat s tím, jak poroste průměrná mzda.


V některých státech Evropy dostávají ženy dávky ve výši 100 procent platu, mateřská dovolená tam ale často trvá kratší dobu než českých 28 týdnů.


Kolik asi bude vaše nová vyšší mateřská?


Projděte si krok za krokem postup, kterým se dopočítáte, kolik bude činit vaše nová, vyšší mateřská. Se vzorcem přišel jako první server ihned.cz.


Spočítejte svůj hrubý příjem za posledních dvanáct měsíců. Změnila-li jste zaměstání a nový zaměstnavatel platí víc, než ten předchozí, pak počítejte jen tento nový hrubý příjem.


Výši příjmů je potom potřeba vydělit počtem dní, za které jste v posledním roce plat skutečně brala. Tedy bez nemocenské nebo neplaceného volna.


Vyšel vám denní vyměřovací základ. Ten musíte ve třech krocích zmenšit. Stát totiž, aby ho vyplácení peněžité pomoci v mateřství nezruinovalo, stanovil redukční hranice, po jejichž překročení se vám do mateřské nezapočítá celý denní vyměřovací základ, ale jen jeho část.


Pro ženu, která bere 40 tisíc korun hrubého, bude po přepočtu mateřská 734 korun na den, což dělá kolem 22 tisíc korun za měsíc.

jzl tn.cz / ČTK