Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Publikováno 27. 10. 2009

McDonald´s utíká z Islandu. Krize ničí hamburgery

Restaurace McDonald´s už na Islandu neuvidíte.

Americký McDonald's uzavře své podniky na Islandu. Majiteli licence na tyto restaurace rychlého občerstvení oznámil, že kvůli finanční krizi klesají příjmy.

Na Islandu jsou pouze tři restaurace McDonald's, všechny v hlavním městě Reykjavíku. Všechny tři přestanou fungovat 31. října o půlnoci.


Majitelem licence je společnost Magnuse Ogmundssona. Ten uvedl, že i když v posledních několika měsících prodali více hamburgerů než kdy jindy, už se mu "McDonaldy" kvůli propadu kurzu islandské koruny provozovat nevyplatí. "Za kilo cibule dovezené z Německa zaplatím stejně jako za láhev dobré whisky," řekl Ogmundsson.


Propad kurzu islandské měny a vysoká dovozní cla náklady na dovoz těchto věcí oproti loňsku zdvojnásobily, protože firma je řetězci McDonald's smluvně zavázána, že veškeré zboží pro své prodejny bude dovážet z Německa – od obalů na produkty firmy po všechny potraviny k jejich výrobě.


Společnost McDonald's Europe ve své reakci uvedla, že kvůli stavu islandské ekonomiky už na Islandu hledat nové obchodního partnera nebude.


Island patří mezi země, které současná finanční krize postihla nejvíce. Ostrovní stát, ve kterém žije 320 tisíc lidí, zachránila loni před bankrotem půjčka Mezinárodního měnového fondu 210 miliard dolarů (3,7 bilionu korun) a drastické škrty ve státních výdajích.

Mediafax