Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.3. 2013 09:01
kolik budete brát?

NOVÁ KALKULAČKA MINISTERSTVA: Jaký budete brát důchod? Spočítejte si to

Kalkulačka - peníze
Zdroj: Mediafax

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo kalkulačku, na které si můžete spočítat, v kolika letech půjdete do důchodu a kolik budete brát peněz.

Přemýšlíte, jestli se vám vyplatí vstoupit do druhého pilíře? Právě pro vás je kalkulačka, kterou zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Stačí vyplnit rok narození a průměrnou mzdu. Pak zjistíte, jestli se vám II. pilíř vyplatí.
 

KALKULAČKU NAJDETE TADY
 

Když vyplníte správně všechny položky, dozvíte se, kdy půjdete do penze. Porovnejte si i rozdíl mezi státní penzí (I. pilíř) a výnosy II. pilíře. Můžete si ale porovnat i výnosy jednotlivých fondů ve druhém pilíři. Stát nabízí 4 druhy:

2-3 % Fond Státních dluhopisů
3-4 % Fond Konzervativní
4-7 % Fond Vyvážený
5-7 % Fond Dynamický
 

Kalkulačka v základní verzi počítá výši důchodů podle současné situace. Jenže ministerstvo upozorňuje, že ti, kterým je dnes 30 let, musí počítat s tím, že jejich důchod od státu (z I. pilíře) bude ve srovnání se mzdami výrazně nižší než ten, který mají důchodci dnes. Státní důchody podle výpočtu ministerstva budou až o 50 procent nižší.
 

Z téměř dvaceti tisíc lidí, kteří dosud vstoupili do druhého pilíře penzijní reformy, investovala většina do dynamických fondů. Ty slibují vyšší výnos při větším riziku prodělku. Řada klientů využila také fondy životního cyklu či mix fondů, naopak konzervativní fondy nejsou pro ně zatím příliš lákavé. Vyplývá to z ankety ČTK mezi penzijními společnostmi, které fondy ve druhém pilíři nabízejí.
 


Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Ve třetím pilíři si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi přes pět milionů Čechů.

 

Velké srovnání penzijních fondů najdete i TADY.
 

vrl TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

25.3. | 19:14 cezar888
10
ŽADNEJ. NEDOŽIJEME SE HO... :-( A KDYBY NÁÁÁHOODOOUU... TAK NA TO PROSTE ...
25.3. | 19:52 Jaromír Pokorný
0
Proto v příštích volbách volte ODS a TOP09, a studenti v Českých Budějovicích ...
4.5. | 09:47 Hana Mytyzková
1
Náhlasit nevhodný komentář
A co slušný důchod už teď - a pro všechny. Samozdřejmě myslím důchodce nikoliv Kellnera ,Klause?Tykače ,Peak,Bártu atd.
26.3. | 03:47 Petr Bartovič
4
Náhlasit nevhodný komentář
Vláda nikomu nepomůže.Jediná šance jak nic nechtít po státu je se zaregistrovat na tipservis77.cz.My vám poradíme jaksi zajistit peníze na důchod.
26.3. | 00:56 karel sodoma
3
Náhlasit nevhodný komentář
Na duchody vy smejdi nebude tak se neteste.V 70 letech kazdej dobrovolne-povinne zazada o eutanazii a bude vymalovano....
25.3. | 20:30 Pavel Mašek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Každým pádem více se spoléhejme sami na sebe. Především.
25.3. | 19:57 Hana Mytyzková
1
Náhlasit nevhodný komentář
A dodrží to vládnoucí činitelé?? Už tolikrát se odsunul nejen věk do důchodu ale taky inflace nepřidá na spokojenosti. - A souhlasím i s názorem cezar888!!!
25.3. | 19:55 killors
2
Náhlasit nevhodný komentář
tak prý do důchodu pudu v 69 jestli se toho dožiji za život státu odvedu polovinu své mzdy (28 000,-) a v důchodu budu žít s pitomých 6000,- ? To je snad vtip ne? když budu poslušnej a odvedu si na fond 2 pilíře bude o 2 tisíce větší a někomu do kapsy půjde víc jak polovina mé mzdy?
25.3. | 19:52 Jaromír Pokorný
0
Náhlasit nevhodný komentář
Proto v příštích volbách volte ODS a TOP09, a studenti v Českých Budějovicích ještě více protestujte.
25.3. | 19:14 cezar888
10
Náhlasit nevhodný komentář
ŽADNEJ. NEDOŽIJEME SE HO... :-( A KDYBY NÁÁÁHOODOOUU... TAK NA TO PROSTE NEBUDOU PENIZE. :-(((