Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.12. 2013 14:53
Seriál TN.cz - díl 1

NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK: Tabulkových 240 tisíc za smrt končí!

Konec tabulek, konec limitů! Náhrady za smrt či ublížení na zdraví se stanou minulostí. Od ledna, kdy začne platit nový občanský zákoník, se zcela mění i praxe ohledně peněžních náhrad. Konečně! Dnes se budeme věnovat kapitole: Zrušení paušálních limitů pro výpočet náhrad za ublížení na zdraví a usmrcení.

Dosud platí dosti tvrdá realita. Pokud způsobíte někomu zranění, při kterém ochrne na všechny končetiny, dostane nejvýše 360 tisíc korun (15 průměrných platů).
 

Reklama

A ještě svízelnější situace nastává v případě úmrtí - podle stávající praxe dostávají pozůstalí náhradu v maximální výši 240 tisíc korun. Víc ne. Překročit tyto částky šlo jen ve výjimečných případech.
 

Nyní už soudy přestanou vycházet ze směšně nízkých částek, které určuje vyhláška. Bude na nich, aby určily spravedlivou náhradu. Mohou totiž brát v úvahu okolnosti případu.
 

Například to, zda byla usmrcen živitel rodiny a jeho rodina zůstala bez prostředků, či zemřel manžel, se kterým už ovšem jeho manželka léta nežila. Zkrátka soud bude při určování výše náhrady zohledňovat veškeré okolnosti a nebude se už jen řídit tabulkami.
 

Konkrétní výše náhrady se tak bude odvozovat od toho, kolik si obhájíte před viníkem či pojišťovnou. A bude jen na vás, zda při jednání s pojišťovnou o odškodném přijmete její návrh, nebo necháte věc na právním zástupci.
 

Zítra: Odpovědnost za škodu
 

TN.cz
Reklama