Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 2. 2015
devizové intervence

Plán ČNB: Koruna bude ještě rok a půl na hranici 27 Kč/euro

Koruna versus euro
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto

Bankovní rada České národní banky dnes oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016. Dosud centrální banka deklarovala, že neukončí intervenční režim dříve než v roce 2016.

Bankovní rada dnes zároveň zopakovala, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen, schopných způsobit propad domácí poptávky, a systematického poklesu očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje tuzemské ekonomiky, je připravena přistoupit k dalšímu oslabení koruny. To by znamenalo posunutí závazku udržovat korunu poblíž hranice 27 Kč/EUR na slabší hodnoty.

 

"Data z reálné ekonomiky naznačují, že tohoto scénáře se zatím není nutno obávat - a jak jsme uvedli již dříve, spekulace o navyšování intervenční hladiny jsou tak dle našeho názoru zatím předčasné," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

 

Pro případné další oslabení koruny centrální bankou bude podle Singera klíčová zejména účinnost opatření Evropské centrální banky v boji s deflací, tržní vývoj kurzu koruny a vývoj mezd v domácí ekonomice.

 

"I pokud by se však evropské kvantitativní uvolňování neprojevilo kýženým způsobem, tedy nezvýšilo uspokojivě tempo růstu cenové hladiny v eurozóně, ještě to samo o sobě nemusí značit, že ČNB bude intervenovat za oslabení koruny," uvedl hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda. Důležité bude podle něj totiž také to, do jaké míry se současné silné deflační tlaky v podobě poklesu cen ropy a energií promítnou v širší ekonomice.

 

 

Bankovní rada se dnes podle guvernéra také shodla, že trhem stanovené slabší úrovně kurzu snižují riziko, že by musela centrální banka zasáhnout, tedy oslabit korunu. Koruna v lednu oslabila na několikaletá minima po zveřejnění údajů o velmi nízké prosincové inflaci.

 

"Ani finanční trh se nezdá být překvapen novými informacemi a kurz koruny se významně v reakci na zprávu nemění. Hlavní roli v otázce budoucího vývoje kurzu koruny stále sehrává inflace," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Koruna se během dne podle něj obchoduje bez větších změn poblíž 27,75 Kč/EUR.

 

Centrální banka rovněž nebude podle guvernéra reagovat na primární dopady poklesu cen ropy. "To znamená, že je připravena v letošním roce tolerovat dočasný pohyb inflace blízko nuly, nebo i lehce pod ní. V příštím roce však prvotní dopady tohoto šoku odezní a záměrem České národní banky zůstává zajistit návrat inflace k dvouprocentnímu cíli," uvedl.

 

Singer dnes zopakoval, že následný návrat do standardního režimu měnové politiky nebude znamenat posílení kurzu na úroveň před zahájením intervencí počátkem listopadu 2013. Tehdy se koruna pohybovala na hladině kolem 25,80 Kč/EUR.

 

Samotná dnes nově zveřejněná prognóza počítá se stabilitou tržních úrokových sazeb na stávajících velmi nízkých úrovních a používáním kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016.

tn.cz / ČTK / David Garkisch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.2. | 17:30 reypal
15
Kdo platí bankovní radu?Většina odborníků mimo BR tvrdí,že nedokázali nic ...
6.2. | 13:48 Vliv Regulace
1
Kdo platí bankovní radu, je mi jasné už dávno. Jen nechápu, že to lidi nevidí. ...
6.2. | 13:48 Vliv Regulace
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo platí bankovní radu, je mi jasné už dávno. Jen nechápu, že to lidi nevidí. I Singr ví, že udělal kravinu, jen se bojí Baviše. Babišův Agrofert zvýšil zisk o pětinu na 6,8 miliardy korun. Více není třeba dodávat a párkrát se prokecl i v televizi. Věřte nebo ne jak nenávidím ulhaného Kalouska ...
5.2. | 23:48 pan tecka
5
Náhlasit nevhodný komentář
Než se vláda vzpamatuje a začne dělat něco pro obranu lidstva tak koruna nebude ale bude 1 IS s useknutou hlavou
5.2. | 22:46 overal
6
Náhlasit nevhodný komentář
Okrádání občanů ve prospěch nadnárodních korporací pokračuje! Přece nebudeme pracovat, za čtvrtinu německých platů, když přece můžeme pracovat za pětinu německých platů!!!! Nejodpornější na tom je že nás okrádá ČNB, kterou si sami platíme aby nás chránila a místo toho nás okrádá!!! Určitě za to ...
5.2. | 20:58 Tony
10
Náhlasit nevhodný komentář
Neodvolatelný pan šicí stroj si s naší korunou dělá jak se mu zrovna zlíbí.Stéle se jenom přihlouple usmívá a těší se s toho jak zase poškodí naší měnu.Jeho statisícový platy to nikdy nepostihne.
5.2. | 17:30 reypal
15
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo platí bankovní radu?Většina odborníků mimo BR tvrdí,že nedokázali nic jiného,než poškodit české občany.A těch pár "odborníků" si mele svou.