Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 5. 2010

Polsko kvůli krizi v Řecku oddálí přijetí eura

První termín pro zavedení eura v Polsku byl rok 2012. Hospodářská recese tyto úvahy zmařila

Polsko podle místopředsedy centrální banky Witolda Kozińského kvůli dluhové krizi v Řecku zřejmě ještě víc odsune plány na zavedení eura.

Varšava už dříve konkrétní termín zrušila kvůli globální krizi. Koziński nechtěl konkretizovat, kdy se Polsko může k eurozóně připojit, nakonec prý do ní ale vstoupí. "Je jasné, že zavedení eura v Polsku se odkládá. Také kvůli událostem v Řecku," řekl Koziński ve vysílání televizní stanice TVN CNBC. "Nakonec ale k tomu dojde," dodal bankéř.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Turisti se odvracejí od Řecka. Kvůli recesi a nepokům ruší zájezdy

 

Analytici podle agentury Reuters v současné době předpokládají, že Polsko by mohlo do eurozóny vstoupit asi kolem roku 2015. Polsko má největší ekonomiku z nových členských zemí Evropské unie. Varšava ještě v roce 2008 odhadovala, že země by mohla začít používat euro v roce 2012, když ale udeřila globální krize, Varšava pevné datum vstupu do eurozóny zrušila. Krize nepříznivě zasáhla ekonomiku, ačkoliv Polsko je v EU jedinou zemí, jejíž ekonomika loni neklesla.

 

 

Polsko a s ním i další země střední a východní Evropy pociťují dopady řecké krize. Situaci v posledních dnech zhoršuje i to, že zástupci eurozóny varovali před rozšířením krize i na další země v Evropě, pokud se problémy v Řecku nepodaří rychle vyřešit.

 

Národní banka Polska
Zdroj: oficiální zdroj Polská národní banka předpokládá, že se přijetí eura v Polsku kvůli řecké krizi opozdí

 

Kurz polského zlotého od začátku týdne vůči euru oslabil o 4,5 procenta, proti dolaru je polská měna slabší dokonce o zhruba 8,8 procenta. Dobře na tom nejsou ani další měny v regionu, českou korunu nevyjímaje.

 

Řecko se dohodlo s ostatními členy eurozóny a Mezinárodním měnovým fondem na čerpání pomoci, která má v příštích třech letech dosáhnout kolem 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Už teď se ale ozývají hlasy, že ani taková částka by nemusela stačit. Řecko má do 19. května splatné závazky za zhruba 8,5 miliardy eur, jeho celkový dluh ale dosahuje asi 300 miliard eur.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

 

S poskytnutím finanční pomoci Řecku je ze strany Atén spojena celá řada ústupků, především v oblasti rozpočtových škrtů a další fiskální střídmosti. Proti dalšímu šetření, které zahrnuje i snižování platů a růst daňové zátěže, se v ulicích Atén mohutně protestuje. Ve středu už zahynuli v souvislosti s protesty tři lidé.
 

ČTK