Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.5. 2012 11:07
zátah na piráty

Používáte nelegální software? Za pár dní vám přijde obsílka

Lidé podezřelí z možného užívání nelegálního softwaru obdrží v těchto dnech obsílku s výzvou. Informoval o tom mluvčí protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA) Jan Hlaváč.

Protipirátská organizace se hodlá zaměřit zejména na tuzemské firmy a obešle jich na 20 tisíc. Obrátí se na ně s výzvou, aby provedly kontrolu legálnosti softwaru používaného při podnikání.
 

"Zaměřujeme se na firmy, u kterých je podezření, že mají nainstalovaný nelegální software. Vycházíme částečně z oznámení, která jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě," vysvětlil Hlaváč.

 

Podívejte se na rozhovor s mluvčím protipirátské organizace BSA Janem Hlaváčem:

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Každý třetí program je v počítačích nelegálně. Chystá se velký zátah!
 

Část obeslaných firem spadá do kategorie společností, u kterých je podle analýzy BSA vysoké riziko softwarového pirátství. "Například v nabídkách práce vyžadují od uchazečů znalosti různých programů – kancelářského softwaru, konstrukčních či grafických programů konkrétních značek –, ale výrobci daného softwaru neevidují u těchto firem žádné licence či jen malé množství. Je tedy velmi pravděpodobné, že tyto firmy používají počítačové programy pirátsky," vysvětlil Hlaváč. Nejčastěji jde o společnosti s méně než 100 zaměstnanci ve výrobní oblasti, službách či administrativě.
 

Pokud vedení firem na výzvu nebude reagovat, může to být v případě soudního řešení pirátství pro management přitěžující. "Manažeři se pak mohou těžko vymlouvat na to, že o softwarovém pirátství nevěděli, že k němu docházelo bez jejich vědomí či přičinění," doplnil mluvčí. Kromě dopisu se bude BSA snažit situaci řešit i osobním jednáním s managementem.
 

Pokud bude letos firma stíhána za používání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 286 tisíc korun. Průměrná výše kompenzace poškozeným softwarovým firmám se letos zvýšila o 10 procent, přičemž nejvyšší kompenzace se podle BSA pohybovaly mezi 500 a 700 tisíci korun.
 

Mezi nejčastěji používaný nelegální software ve firmách patří podle protipirátské organizace operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk).
 

hel tn.cz / Mediafax

Diskuze

24.5. | 07:39 Miroslav Hlavička
2
Náhlasit nevhodný komentář
Protipirátská organizace BSA u nás právně neexistuje, nemá naprosto žádné pravomoce a cokoliv, co komu pošle, má právní hodnotu zhruba stejnou, jako leták z Lidlu. Pokud bude taková obsílka obsahovat jakékoliv (i nepřímé) výhrůžky, doporučuji obrátit se na policii. Jinak doporučuji obrátit se i s ...
23.5. | 19:28 samovar
3
Náhlasit nevhodný komentář
Nejlepší na tomto článku je ta holka na první fotce. Neznáte ji někdo? Takový výkvět krásy se jen tak nevidí. Fakt závidím tomu, kdo ji obšťastňuje.
23.5. | 18:53 Radka Nováčková
2
Náhlasit nevhodný komentář
informace z anonymních zdrojů...hmmm...jestliže vezmu stranou ilegalitu užívání softwaru, což by mě jakjo tvůrce sw štvalo, kdybych z toho nic neměla, ale - vrývá se mi do žaludku ta anonymita těch informačních zdrojů, skoro by se chtělo říci udavačů. ale co, nechme to plavat, udavačství bylo vždy ...
23.5. | 11:51 czdwarf
15
Náhlasit nevhodný komentář
Nějaký zátah na piráty či co, tento článek se pirátů vůbec netýká! Týká se blbých podnikatelů, co si myslí, že na ně nikdo nepřijde a nebo ještě blbějších zaměstnanců, kteří si myslí že si můžou do pracovního počítače stahovat co chtějí...