Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.5. 2012 11:07
zátah na piráty

Používáte nelegální software? Za pár dní vám přijde obsílka

Lidé podezřelí z možného užívání nelegálního softwaru obdrží v těchto dnech obsílku s výzvou. Informoval o tom mluvčí protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA) Jan Hlaváč.

Protipirátská organizace se hodlá zaměřit zejména na tuzemské firmy a obešle jich na 20 tisíc. Obrátí se na ně s výzvou, aby provedly kontrolu legálnosti softwaru používaného při podnikání.
 

"Zaměřujeme se na firmy, u kterých je podezření, že mají nainstalovaný nelegální software. Vycházíme částečně z oznámení, která jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě," vysvětlil Hlaváč.

 

Podívejte se na rozhovor s mluvčím protipirátské organizace BSA Janem Hlaváčem:

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Každý třetí program je v počítačích nelegálně. Chystá se velký zátah!
 

Část obeslaných firem spadá do kategorie společností, u kterých je podle analýzy BSA vysoké riziko softwarového pirátství. "Například v nabídkách práce vyžadují od uchazečů znalosti různých programů – kancelářského softwaru, konstrukčních či grafických programů konkrétních značek –, ale výrobci daného softwaru neevidují u těchto firem žádné licence či jen malé množství. Je tedy velmi pravděpodobné, že tyto firmy používají počítačové programy pirátsky," vysvětlil Hlaváč. Nejčastěji jde o společnosti s méně než 100 zaměstnanci ve výrobní oblasti, službách či administrativě.
 

Pokud vedení firem na výzvu nebude reagovat, může to být v případě soudního řešení pirátství pro management přitěžující. "Manažeři se pak mohou těžko vymlouvat na to, že o softwarovém pirátství nevěděli, že k němu docházelo bez jejich vědomí či přičinění," doplnil mluvčí. Kromě dopisu se bude BSA snažit situaci řešit i osobním jednáním s managementem.
 

Pokud bude letos firma stíhána za používání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 286 tisíc korun. Průměrná výše kompenzace poškozeným softwarovým firmám se letos zvýšila o 10 procent, přičemž nejvyšší kompenzace se podle BSA pohybovaly mezi 500 a 700 tisíci korun.
 

Mezi nejčastěji používaný nelegální software ve firmách patří podle protipirátské organizace operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk).
 

hel tn.cz / Mediafax

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.5. | 11:51 czdwarf
15
Nějaký zátah na piráty či co, tento článek se pirátů vůbec netýká! Týká se ...
24.5. | 07:39 Miroslav Hlavička
2
Protipirátská organizace BSA u nás právně neexistuje, nemá naprosto žádné pravomoce a cokoliv, co komu pošle, má právní hodnotu zhruba stejnou, jako leták z Lidlu. Pokud bude taková obsílka obsahovat jakékoliv (i nepřímé) výhrůžky, doporučuji obrátit se na policii. Jinak doporučuji obrátit se i s obsílkou na odpadkový koš. A všem médiím, televizím i novinám upřímně doporučuji nedávat samozvaným a v ČR neexistujícím organizacím jako je BSA žádný prostor v médiích.
23.5. | 19:28 samovar
3
Nejlepší na tomto článku je ta holka na první fotce. Neznáte ji někdo? Takový výkvět krásy se jen tak nevidí. Fakt závidím tomu, kdo ji obšťastňuje.
23.5. | 18:53 Radka Nováčková
2
informace z anonymních zdrojů...hmmm...jestliže vezmu stranou ilegalitu užívání softwaru, což by mě jakjo tvůrce sw štvalo, kdybych z toho nic neměla, ale - vrývá se mi do žaludku ta anonymita těch informačních zdrojů, skoro by se chtělo říci udavačů. ale co, nechme to plavat, udavačství bylo vždy tolik českým národním sportem. Jako kopaná, chlastání, chorobná závist, přetvářka a lhaní. Takový národ. Národ nevyčerpatelných anonymních zdrojů..
23.5. | 11:51 czdwarf
15
Nějaký zátah na piráty či co, tento článek se pirátů vůbec netýká! Týká se blbých podnikatelů, co si myslí, že na ně nikdo nepřijde a nebo ještě blbějších zaměstnanců, kteří si myslí že si můžou do pracovního počítače stahovat co chtějí...