Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.10. 2013 07:19
Velké rozdíly

PŘEHLEDY PLATŮ: Kde platí nejvíc? Rozdíl mezi Zlínem a Libercem je až 16 tisíc!

Platy
Zdroj: mediafax / Thinkstock
Ilustrační foto

Stejná pozice, ale úplně rozdílný plat. I taková je realita v Česku. Například recepční v Brně si vydělá až o 6 tisíc víc než její kolegyně v Olomouci! Ještě výraznější je rozdíl mezi IT technikem na Liberecku a ve Zlíně. Tam je to až 16 tisíc.

V Praze je blaze, to je okřídlené úsloví. Jenže neplatí to v každém zaměstnání, v některých profesích totiž dostane více v jiném kraji. "Například v Libereckém kraji to je ve strojírenství a výrobě," říká ředitel personální společnosti Grafton Recritment Luboš Rejchrt. Nicméně je podle něj hlavní město stále zaslíbeným místem pro širokou skupinu zájemců o práci.
 

Právě v Libereckém kraji se daří například IT technikům. "V průměru vydělávají o něco více než v Praze," tvrdí Rejchrt. O tom, že Liberecko je pro "ajťáky" zaslíbené svědčí i fakt, že ve Zlíně lidé na stejné pozici dostávají až o 16 tisíc korun méně! "Stále více se setkáváme s rozdíly u nižších a středních pracovních pozic v rámci jednotlivých regionů," doplňuje.
 

Tabulka - Přehled platů na vybraných pracovních pozicích v jednotlivých krajích

 

Podle Rejchrta z personální agentury také se Češi stále více uchylují k tomu, že za práci dojíždějí, nebo se dokonce kvůli ní stěhují. "Podle našich výzkumů jsou lidé ochotni každý den dojíždět za prací až 45 minut. V minulosti to bylo pouze půl hodiny," poukazuje.
 


A o jaké pozice je nyní na trhu práce zájem? "Nejvíce poptávané pozice na trhu jsou vývojáři a analytici se znalostí angličtiny," uvedl Rejchrt. Zájem je i po technicky vzdělaných lidech se znalostí angličtiny nebo němčiny a o pracovníky ve farmaceutickém průmyslu.
 

Naopak prý opadá zájem o pracovníky v bankovnictví. Stále také pokračuje stagnace stavebnictví, z toho vyplývá, že je po nových zaměstnancích v tomto oboru také není příliš zájem.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Známe platy v Hollywoodu. Cruise loni vydělal 1,5 miliardy

Nechutně bohatý trapák: Tenhle podivín si hledá nevěstu pomocí úchylných fotek

Kolik bere prodavačka v Česku a kolik ve Švýcarsku? TO JE ROZDÍL!

tn.cz / hmr