Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 5. 2012

Prodej pojišťoven vynese Kellnerovi další miliardy

Očekávaný odchod z pojišťovnictví může nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi vynést více než 70 miliard korun.

Podle informací deníku E15 Kellnerova skupina PPF během dvou let prodá podíl ve společném pojišťovacím holdingu s italskou Generali. Ten má hodnotu více než 60 miliard korun. PPF prý doufá, že vzhledem k dobrým výsledkům holdingu ještě vzroste. K tomu je nutné připočíst menšinový podíl v ruské pojišťovně Ingosstrach, který chce Kellner prodat ruské bance VTB asi za deset miliard korun.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Korupce je teď podle Petra Kellnera u nás horší než v Rusku

 

Šéf italské Generali Giovanni Perissinotto během víkendové valné hromady této pojišťovny prohlásil, že na koupi Kellnerova 49% podílu v Generali PPF Holdingu budou stačit vnitřní zdroje. „Tuto možnost posuzujeme,“ řekl. Perissinotto tak odmítl dohady, že by akcionáři Generali museli přispět dodatečnými finančními prostředky. Šéf pojišťovny v této souvislosti připomněl, že Generali nedávno prodala řadu aktiv včetně izraelské pojišťovny Migdal. Tu v přepočtu za více než dvacet miliard korun. Opce Generali na koupi podílu PPF ve východoevropském holdingu, který zahrnuje také Českou pojišťovnu, vyprší v roce 2014.

 

Perissinotto také potvrdil, že na rozdíl od Kellnera chce Generali zůstat minoritním akcionářem Ingosstrachu. Pro Kellnera však prodej vlastního 19% podílu znamená vítané ukončení vleklé bitvy s ruským oligarchou Olegem Děripaskou. Vedení Generali kvůli partnerství s Kellnerem opět před valnou hromadou čelilo kritice jednoho z minoritních akcionářů – Leonarda Del Vecchia, šéfa firmy Luxottica. Ten v rozhovoru pro list Corriere della Sera žádal odstoupení šéfa Generali a kritizoval zvláště aktivity firmy v Rusku. Perissinotto kritiku odmítl s tím, že partnerství s Kellnerem sloužilo k rozvoji byznysu Generali ve východní Evropě.

 

Zatímco celá Generali loni v meziročním srovnání dosáhla jen polovičního čistého zisku ve výši 856 milionů eur kvůli odpisům investic do řeckých obligací a italských telekomunikací, jenom samotný Generali PPF Holding vykázal slušný zisk 314 milionů eur, což byl nárůst o 28 procent.

 

A právě nenasycené Rusko se dál jeví jako velká příležitost, loni tam kupříkladu pojišťovna Generali PPF vykázala výjimečný růst předepsaného pojistného v neživotním pojištění o 33 procent. Kellnerův podíl v holdingu s Generali se může během dvou let ještě zhodnotit. Český podnikatel ale už nemůže kalkulovat se vznikem velkého společného podniku mezi Generali PPF a ruskou státní bankou VTB, který by přinesl další boom jeho bohatství. Generali musí překonat potíže na evropském trhu, VTB zase těžce bojuje, aby dokázala absorbovat koupená aktiva v Rusku.
 

tn.cz / mediafax / kos