Kdo dosáhne na průměrnou mzdu? PŘEHLED podle krajů a povolání
Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 441 korun na 25 219 Kč. Proti předchozímu čtvrtletí však lidé na výplatních páskách měli měsíčně o 279 korun méně. Připravili jsme pro vás přehled kolik lidé berou ve vybraných profesích a zda se vůbec blíží průměrné mzdy.
Češi by se měli mít lépe. Tedy alespoň podle průměrné mzdy, která meziročně vzrostla o 441 korun. Nyní tedy je průměrná mzda v Česku 25 219 korun. Medián, který představuje mzdový střed mezi vysokými a nízkými mzdami a lépe odráží úroveň mzdy průměrného zaměstnance, činil 21 521 korun.
Meziroční růst nominálních mezd činil 1,8 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se mzda zvedla o 1,2 procenta. Ekonomové očekávali silnější růst. Shodně upozorňují, že reálné zvýšení mezd v nemalé míře zajišťuje nízká inflace pohybující se hluboko pod cílem centrální banky.
Ve srovnání se zahraničím si zaměstnanci letos nijak nepolepšili, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Kupní síla Čechů v eurech kvůli oslabení koruny klesla podle něj téměř o pět procent. Pozitivní je podle něj to, že se po dvou letech reálného poklesu začínají mzdy vzpamatovávat. "Spolu s klesající nezaměstnaností se tak mírně zvyšuje kupní síla obyvatel, která spolu s pozitivní náladou spotřebitelů vede k vyšší spotřebě domácností," uvedl.

Ve čtvrtém čtvrtletí by měl podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho růst mezd opět akcelerovat, protože se státním zaměstnancům zvýšily mzdy již od listopadu. Za celý rok pak čeká růst o 2,5 procenta, v příštím roce by to vzhledem k růstu ekonomiky mělo být ještě víc.
Růstu mezd nahrává podle Daniela Soukupa ze společnosti PwC růstová nálada ve firmách a plánované zvyšování, či alespoň udržení stavu zaměstnanců. "Plošné zvyšování mezd je však již minulostí a firmy si přesně analyzují, kdo je pro ně klíčový a potřebují si ho udržet, a tomu přidají. Obecně to bývají specializovaní odborníci či manažeři, kteří nejvíce přispívají k růstu tržeb," dodal Soukup.
V podnikatelské sféře průměrná mzda stoupla o 1,7 procenta, reálně byla vyšší o 1,1 procenta. V nepodnikatelské sféře mzdy nominálně stouply o 1,9 procenta a po odečtení inflace o 1,3 procenta.
Spotřebitelské ceny se zvýšily ve sledovaném období o 0,6 procenta. Objem mezd vzrostl o 2,5 procenta a počet zaměstnanců o 0,7 procenta.