Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 12. 2014
srovnání podle krajů Meziroční nárust

Kdo dosáhne na průměrnou mzdu? PŘEHLED podle krajů a povolání

Platy
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 441 korun na 25 219 Kč. Proti předchozímu čtvrtletí však lidé na výplatních páskách měli měsíčně o 279 korun méně. Připravili jsme pro vás přehled kolik lidé berou ve vybraných profesích a zda se vůbec blíží průměrné mzdy.

Češi by se měli mít lépe. Tedy alespoň podle průměrné mzdy, která meziročně vzrostla o 441 korun. Nyní tedy je průměrná mzda v Česku 25 219 korun. Medián, který představuje mzdový střed mezi vysokými a nízkými mzdami a lépe odráží úroveň mzdy průměrného zaměstnance, činil 21 521 korun.

 

Meziroční růst nominálních mezd činil 1,8 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se mzda zvedla o 1,2 procenta. Ekonomové očekávali silnější růst. Shodně upozorňují, že reálné zvýšení mezd v nemalé míře zajišťuje nízká inflace pohybující se hluboko pod cílem centrální banky.

 

Ve srovnání se zahraničím si zaměstnanci letos nijak nepolepšili, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Kupní síla Čechů v eurech kvůli oslabení koruny klesla podle něj téměř o pět procent. Pozitivní je podle něj to, že se po dvou letech reálného poklesu začínají mzdy vzpamatovávat. "Spolu s klesající nezaměstnaností se tak mírně zvyšuje kupní síla obyvatel, která spolu s pozitivní náladou spotřebitelů vede k vyšší spotřebě domácností," uvedl.

 

Tabulka - Porovnání mezd a platů ve vybraných profesích v jednotlivých krajích
Zdroj: TN.cz

 

Ve čtvrtém čtvrtletí by měl podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho růst mezd opět akcelerovat, protože se státním zaměstnancům zvýšily mzdy již od listopadu. Za celý rok pak čeká růst o 2,5 procenta, v příštím roce by to vzhledem k růstu ekonomiky mělo být ještě víc.

 

Růstu mezd nahrává podle Daniela Soukupa ze společnosti PwC růstová nálada ve firmách a plánované zvyšování, či alespoň udržení stavu zaměstnanců. "Plošné zvyšování mezd je však již minulostí a firmy si přesně analyzují, kdo je pro ně klíčový a potřebují si ho udržet, a tomu přidají. Obecně to bývají specializovaní odborníci či manažeři, kteří nejvíce přispívají k růstu tržeb," dodal Soukup.

 

 

V podnikatelské sféře průměrná mzda stoupla o 1,7 procenta, reálně byla vyšší o 1,1 procenta. V nepodnikatelské sféře mzdy nominálně stouply o 1,9 procenta a po odečtení inflace o 1,3 procenta.

 

Spotřebitelské ceny se zvýšily ve sledovaném období o 0,6 procenta. Objem mezd vzrostl o 2,5 procenta a počet zaměstnanců o 0,7 procenta.

TN.cz / ČTK / hmr
Reklama