Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 12. 2014
srovnání podle krajů Meziroční nárust

Kdo dosáhne na průměrnou mzdu? PŘEHLED podle krajů a povolání

Platy
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 441 korun na 25 219 Kč. Proti předchozímu čtvrtletí však lidé na výplatních páskách měli měsíčně o 279 korun méně. Připravili jsme pro vás přehled kolik lidé berou ve vybraných profesích a zda se vůbec blíží průměrné mzdy.

Češi by se měli mít lépe. Tedy alespoň podle průměrné mzdy, která meziročně vzrostla o 441 korun. Nyní tedy je průměrná mzda v Česku 25 219 korun. Medián, který představuje mzdový střed mezi vysokými a nízkými mzdami a lépe odráží úroveň mzdy průměrného zaměstnance, činil 21 521 korun.

 

Meziroční růst nominálních mezd činil 1,8 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se mzda zvedla o 1,2 procenta. Ekonomové očekávali silnější růst. Shodně upozorňují, že reálné zvýšení mezd v nemalé míře zajišťuje nízká inflace pohybující se hluboko pod cílem centrální banky.

 

Ve srovnání se zahraničím si zaměstnanci letos nijak nepolepšili, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Kupní síla Čechů v eurech kvůli oslabení koruny klesla podle něj téměř o pět procent. Pozitivní je podle něj to, že se po dvou letech reálného poklesu začínají mzdy vzpamatovávat. "Spolu s klesající nezaměstnaností se tak mírně zvyšuje kupní síla obyvatel, která spolu s pozitivní náladou spotřebitelů vede k vyšší spotřebě domácností," uvedl.

 

Tabulka - Porovnání mezd a platů ve vybraných profesích v jednotlivých krajích
Zdroj: TN.cz

 

Ve čtvrtém čtvrtletí by měl podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho růst mezd opět akcelerovat, protože se státním zaměstnancům zvýšily mzdy již od listopadu. Za celý rok pak čeká růst o 2,5 procenta, v příštím roce by to vzhledem k růstu ekonomiky mělo být ještě víc.

 

Růstu mezd nahrává podle Daniela Soukupa ze společnosti PwC růstová nálada ve firmách a plánované zvyšování, či alespoň udržení stavu zaměstnanců. "Plošné zvyšování mezd je však již minulostí a firmy si přesně analyzují, kdo je pro ně klíčový a potřebují si ho udržet, a tomu přidají. Obecně to bývají specializovaní odborníci či manažeři, kteří nejvíce přispívají k růstu tržeb," dodal Soukup.

 

 

V podnikatelské sféře průměrná mzda stoupla o 1,7 procenta, reálně byla vyšší o 1,1 procenta. V nepodnikatelské sféře mzdy nominálně stouply o 1,9 procenta a po odečtení inflace o 1,3 procenta.

 

Spotřebitelské ceny se zvýšily ve sledovaném období o 0,6 procenta. Objem mezd vzrostl o 2,5 procenta a počet zaměstnanců o 0,7 procenta.

TN.cz / ČTK / hmr

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.12. | 17:44 kosin-1
44
Pořád dokola stejná písnička. Nesmyslné částky. Např. ty prodavačky na Vysočině ...
4.12. | 20:50 Karel Marek
-7
Já myslím, že je důležitější, že dnes již neexistují mzdové limity a každý může ...
5.12. | 15:08 Frantisek Krzeminski
1
Náhlasit nevhodný komentář
jako vždycky první praha která picu dela a kde jsou hute a doly je na posledním miste. darmozrouti
5.12. | 13:29 Baruška Burešová
2
Náhlasit nevhodný komentář
No nevím jestli mají specializované zdravotní sestry o 100% vyšší plat jak obyčejná všeobecná sestra. Nějak se mi to nezdá... Je to kec!
5.12. | 11:31 Filipa Kachniková
5
Náhlasit nevhodný komentář
Jejich tabulky jsou jen nesmyslný blábol. Prodavačky na Karvinsku se ani zdaleka nepřibližují hrubé mzdě z tabulek, stejně jako většina dalších povolání. A v případě, že se mzda údajně zvedá, tak rozhodně jen zaměstnancům ve vyšších sférách. Dělala jsem roky prodavačku a plat se nezvedl ani o ...
5.12. | 00:04 overal
14
Náhlasit nevhodný komentář
Platy u naprosté většiny lidí unás je ukázka EKONOMICKÉHO OTROKÁŘSTVÍ!! Pokud je, podle naprosto nezfalšovatelných údajů, naše HDP na 80% průměru EU měly by být naše platy také na 80% průměrů, ale jsou jen na 40% průměru!! Z toho jasně vyplývá, že žijeme na plných cenách jen s polovičním platem, ...
4.12. | 20:50 Karel Marek
-7
Náhlasit nevhodný komentář
Já myslím, že je důležitější, že dnes již neexistují mzdové limity a každý může mít mzdu, na jakou se cítí, co umí. Ale vůbec nejdůležitější je, že dnes má přístup ke vzdělání každý, už to není o známých kdo se dostane na školu. Jsou lidé, co se sednou za kasu a jsou lidé, co se učí pilotovat ...
4.12. | 20:25 Václav Hrabák
33
Náhlasit nevhodný komentář
Kde by prodavaci v obchod.retezcich vzali 14tis? Mozna tak za 210hod.stravenych za pokladnou ci pultem a s plenou v rozkroku.
4.12. | 17:55 trady
3
Náhlasit nevhodný komentář
kosin-1: Platy uvadeji v hrubem vzdycky...
4.12. | 17:44 kosin-1
44
Náhlasit nevhodný komentář
Pořád dokola stejná písnička. Nesmyslné částky. Např. ty prodavačky na Vysočině maj cca 9 500 kč a né 14 000 .. 14 000 maj dělníci ve fabrikách ve třísměnném provozu. Opravdu nevím kde berou ta čísla.. někdy mě to připadá jako úmyslné matení veřejnosti. Všichni vědí jaká je pravda, ale psát se ...