Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.10. 2009 13:41

Škodovka chystá propouštění. Fabie se neprodávají

Škodovka na začátku příštího roku omezí výrobu fabií a bude kvůli krizi propouštět externí zaměstnance.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v prvním čtvrtletí roku 2010 kvůli krizi omezí výrobu fabií a sníží počet agenturních pracovníků.


Řekl to předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík. Ve Škodovce podle něj dělá asi 3800 agenturních pracovníků. Kolik jich odejde, zatím firma neví. Kmenoví zaměstnanci budou přesouváni na jiná místa, v některých případech i mezi závody. Fabii se chystá firma vyrábět jen na dvě směny.


Vzhledem k tomu, že automobilka po vypršení šrotovného v řadě zemí očekává složitý rok 2010, je možné, že agenturních pracovníků zbude jen velice málo.


"Těžko se teď dá určit, o kolik ten počet snížíme. Limitem je v každém případě nula. Na jejich místo pak budou přemístěni kmenoví zaměstnanci," řekl Povšík.


Škoda počet agenturního personálu snížila významně již loni po vypuknutí krize, zavedení šrotovného a tím pádem vyšší prodeje ji však donutilo agenturní personál opět nabírat.


Přesuny zaměstnanců mezi jednotlivými místy se budou konat přednostně v rámci jednoho závodu. "Je však možné, že v některých případech to nepůjde udělat jinak a budou muset být přesunuti do jiného města," podotkl Povšík.

Konec šrotovného problémem


V Mladé Boleslavi bude na začátku roku problém zejména s výrobou fabií. Její prodeje se výrazně zvedly právě se zavedením šrotovného a automobilka už nyní zaznamenala pokles.


"Proto se její výroba zkrátí o jednu směnu a pojedeme jen ve dvousměnném provozu. Lidi z té jedné směny přemístíme jinam," vysvětlil Povšík. Kvůli klesajícímu zájmu o fabie zastaví automobilka výrobu již za týden ve čtvrtek a pátek.

tn.cz / ČTK