Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Aktualizováno 18.10. 2012 07:19
Liberalizace trhu

Spor o cukr: Unie chce uvolnit kvóty, pěstitelé se bojí, že je to zlikviduje

Cukrová třtina
Zdroj: isifa.com
Cukrová třtina

Evropští pěstitelé i zpracovatelé cukru bijí na poplach, Evropská unie totiž chce zrušit regulace pro trh s cukrem. A zpracovatelé se začínají obávat, že je záplava levného cukru z třetího světa zlikviduje.

Konec regulací pro trh s cukrem by měl začít platit v roce 2015, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Zemědělci a zpracovatelé cukru ale na evropské poslance tlačí, aby tuto restrikci nerušili.
 

Na druhé straně ale zůstávají potravináři. Argumentují tím, že by jim to mohlo uvolnit ruce a díky zlevnění jedné ze základních surovin, by mohly zlevnit i jejich výrobky.
 

Zastánci zrušení restrikcí argumentují zejména tím, že cena cukru v Evropě je dražší než na světových trzích. České potravinářské společnosti, kteří používají cukr jako svoji základní surovinu, tvrdí, že vysoká cena cukru je trápí daleko více, než zvyšování daní!


 

Debata je na půdě evropského parlamentu velmi rušná. Zatím není jisté, na čí stranu se poslanci postaví. Ve hře jsou dvě varianty, buď se kvóty zruší, nebo budou prodlouženy do roku 2020.

 

ČTĚTE TAKÉ.

PŘÍBĚHY Z CUKRU: Sladký románek s hořkým koncem

PŘÍBĚHY Z CUKRU: soutěž o TABLETY, jaká tu ještě nebyla

tn.cz / hmr