Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.4. 2014 21:56
dluhová past

BRAŇTE SE! Stále více lidí končí v exekuci, loni jich bylo více než půl milionu

Exekutoři v Česku loni ukončili 409 tisíc exekucí, což je o 57 tisíc více než v roce 2012. Průměrná výše dluhů vymáhaných při exekuci byla 80 tisíc korun. Soudy loni zahájily 714 tisíc exekucí, což byl meziroční pokles o 106 tisíc.

Počet nařízených exekucí klesl třetím rokem po sobě a je nižší než v sousedních státech jako jsou Slovensko, Německo nebo Polsko. Podle prezidenta Exekutorské komory ČR Davida Koncze se na sníženém počtu exekucí podílelo zejména zrušení úhradové vyhlášky advokátů, prevence a osvěta ze strany komory a loňská novela exekučního řádu, která například umožňuje sloučení více exekucí dlužníka do jedné.

 

Koncz také upozornil, že počet exekucí nelze ztotožňovat s počtem dlužníků - řada z nich totiž čelí většímu počtu exekucí. "Neplatiči mívají zpravidla tři až pět exekucí a zpravidla jsou zralí na osobní bankrot," podotkl Koncz. Českým rekordmanem je člověk, který má na krku 213 exekucí. Typickým dlužníkem je muž ve věku 41 let, který má zkušenost s pobytem ve vězení, pracuje na černo a často mění bydliště.

 

 

V Česku nyní podle komory čelí exekuci 969.000 fyzických a právnických osob. Nejčastějšími důvody exekuce jsou neplacení výživného, nájemného, dlužné mzdy, úvěru, pokuty od policie, poplatků za telefonické služby nebo dluhy spojené s podnikáním. Nejméně zadluženými regiony v Česku je Zlínský kraj a Vysočina. Nejvíc problémů s exekucemi mají naopak lidé v Praze, Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

 

Podle komory se loni do celkového počtu exekucí zásadním způsobem promítla agenda soudů, které předávaly spisy o výkonech rozhodnutí exekutorským úřadům. Podle novely občanského soudního řádu a exekučního řádu již soudy nemohou rozhodovat v některých typech řízení jako třeba v případech, kde je věřitelem Česká správa sociálního zabezpečení. Tato řízení pak přešla na soudní exekutory, kteří je museli hromadně zastavit.

 

 

Podle komory šlo celkem o zastavení zhruba 50.000 řízení, což také zkreslilo loňské statistiky. Každý exekutor pak na zastavení těchto řízení vynaložil kolem 150.000 korun a 155 soudních exekutorů za to zaplatilo přes 22 miliónů korun. "Na exekutorské úřady je vyvíjen velký finanční tlak, což mimo jiné komplikuje výběrová řízení na nové soudní exekutory," uvedl k tomu Koncz.

 

V roce 2013 bylo podobně jako o rok dříve nařízeno 21.880 dražeb, z toho 14.230 dražeb nemovitostí. Loňské dražby ovlivnil zejména fenomén insolvencí. Zatím co dříve se z počtu nařízených dražeb uskutečnila zhruba polovina, nyní je podíl nižší. Velké množství dražeb maří takzvané šikanózní insolvenční návrhy.

 

Takový případ se loni stal například v Rousínově na Rakovnicku, kde se až na třetí pokus podařilo vydražit 43 týraných koní, jejichž majitel čelil 28 exekucím pro dluhy 8,8 milionu korun. "Evidujeme dražby, které dlužník zmařil i desetkrát. Tato data pak tedy samozřejmě nafukují údaj o celkovém počtu nařízených dražeb," upozornil viceprezident exekutorské komory Michal Rudý.
 

Braňte se gaunerům!
 

Loni bylo na exekutory v česku podáno 13 kárných žalob, sedm z nich Nejvyšší správní soud uznal. Na problém exekuce dlouhodobě upozorňuje TV Nova, ale i další novináři. Pokud máte problém, můžete nám napsat na adresu protigaunerum@nova.cz. Pomoci vám může ale také kniha Lukáše Janaty Kladivo na exekutora. Televize Nova i Lukáš Janata upozorňují zejména na to, že mnohdy zenadbatelný dluh v řádu několika korun či stovek doroste do obřích rozměrů. Pak se roztočí kolo, ze kterého se špatně uniká.  

 

tn.cz / ČTK