Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.3. 2012 13:33

Ubývá českých prasat. Dotovat se bude raději drůbeží a hovězí maso

Zdroj: TV Nova

Vepřové maso by nemuselo být od roku 2014 dotované ve stejné míře, jako tomu bylo v minulých letech. Ministerstvo zemědělství přemýšlí o větším zvýhodnění drůbežího a hovězího masa, řekl v pondělí ministr Petr Bendl (ODS), protože prasat i přes dotace stále ubývá.

Ministerstvo říká, že dokáže uspokojit požadavky přibližně poloviny zájemců o dotace na chov masného skotu. "Byla by zde šance jich uspokojit víc a možná, že by to bylo lepší, než se trápit, že subvencujeme něco, co stejně nedokážeme dohnat," řekl Bendl. Prvním krokem by podle něj měla být analýza, kterou zjistí, proč českých chovatelů prasat dlouhodobě ubývá.
 

Součástí analýzy by mělo být i srovnání s Dánskem, kde stojí kilogram vepřového masa necelých 1,4 eura, v České republice pak 1,56 eura. O případné změně bude jednat i nadále s nevládními organizacemi a odborníky.
 

Ministerstvo neví, proč tomu tak je, možností podle něj mohou být i fyzické predispozice prasat. V Dánsku totiž v průměru rodí prasnice 24 selat, v České republice nejsou přesné údaje k dispozici, odhady se pohybují mezi 18 a 23 selaty ve vrhu.

ČTĚTE TAKÉ:
Po vejcích zdraží i vepřové! Chovatelé musí přebudovat kotce

Změna by mohla přijít od roku 2014 - trend by byl nastavený od nástupu nové verze společné zemědělské politiky. Ministerstvo si přeje, aby více lidí pracovalo v živočišné výrobě oproti rostlinářské.
 

Počet prasat v České republice dlouhodobě klesá, ač se poptávka po něm příliš nemění. Například v roce 2006 u nás bylo 2,84 milionu kusů, v roce 2010 už jen 1,91 milionu kusů. Češi snědli v roce 2006 v průměru 40,7 kilogramu vepřového masa za rok, v roce 2010 o 0,9 kilogramu více.

PSALI JSME:
Konec prasat v Česku! Sníme víc masa, než vyrobíme


Ministerstvo dotuje chov vepřového stovkami milionů korun ročně. Třetina žadatelů ale podle ministra není schopná projekty dokončit, vypracují je, ale pak od nich z finančních důvodů ustoupí.
 

V roce 2011 zaregistrovalo ministerstvo 82 projektů v objemu 316 milionů korun, schválilo jich nakonec 15 v objemu necelých 100 milionů korun. O rok dříve dalo 102 milionů korun na 33 projektů, i když jich schválilo 78. Dalších 326 milionů korun bylo v roce 2011 v nákazovém fondu.

tn.cz / mediafax / gar