Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.7. 2010 20:53

Téměř pětimilionová pokuta. Za kartel v armádě

Zdroj: TV Nova

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odhalil první kartel při zadávání veřejných zakázek v Česku. Pěti firmám uložil pokutu celkem 4,9 milionu korun.

Šlo o zakázky pro Vojenskou ubytovací a stavební správu v Litoměřicích. Na tiskové konferenci to řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Kvůli podezření z korupce policie v kauze zakázek pro Vojenské ubytovací a stavební správy v Česku loni stíhala přes 50 lidí.

Společnosti HOKRA Spedition, INZET, PROMINECON GROUP, CBK SHIFT a NATURAL MYSTIC úřad pokutoval za vzájemnou koordinaci svých nabídek ve výběrovém řízení, v němž Vojenská ubytovací a stavební správa Litoměřice hledala provozovatele svých ubytoven. Objem zakázky podle ředitele sekce hospodářské soutěže Michala Petra činil zhruba 12 milionů korun.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kartelové dohody budou možná trestné

Výběrové řízení se konalo na podzim 2006. Zadavatel nejdříve zúžil losem počet uchazečů ze 12 na pět a ty pak vyzval k podání nabídky. Vítězná nabídka společnosti HOKRA Spedition, která byla organizátorem kartelu, byla o 15 tisíc až 30 tisíc korun nižší než ostatní.

Antimonopolní úřad se případem začal zabývat na základě upozornění a několika důkazů, které mu předala policie. Při stanovení výše pokut vycházel z obratu jednotlivých společností. Sankce podle Rafaje dosahují v některých případech až jednotek procent. Nejvyšší pokutu dostala společnost Prominecon Group, a to 3,679 milionu korunu Kč.

tn.cz / ČTK
Reklama