Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 9. 2010

V Česku je už téměř 4000 bankomatů. Přibývá jich rychle

Počet bankomatů v Česku se podle údajů Sdružení pro bankovní karty za posledních deset let více než zdvojnásobil. V roce 2000 měly banky v tuzemsku 1589 bankomatů, ke konci letošního června to bylo 3741 zařízení.

Do konce letošního roku plánují banky zprovoznit desítky dalších bankomatů.

Největší sítí bankomatů disponuje Česká spořitelna, která měla ke konci srpna v tuzemsku 1272 bankomatů. "V průběhu roku jsme již zprovoznili 50 nových bankomatů, do konce tohoto roku plánujeme přibližně ještě 20 nových instalací," řekla Vendula Voláková z tiskového centra ČS.

Spořitelna uvedla letos na trh takzvané platební terminály, které slouží k úhradám bezhotovostních plateb. Tato samoobslužná zařízení umožňují držitelům debetních karet ČS naskenovat a následně uhradit složenky typu A a příkazy k úhradě ČS. "Do konce letošního roku uvažujeme o instalaci přibližně 30 terminálů do lokalit s vysokým počtem platebních příkazů ve sběrných boxech," uvedla Voláková. Spořitelna v ČR dále provozuje 19 vkladových bankomatů, do konce roku by měla zprovoznit další čtyři.

ČSOB
má 771 bankomatů, z toho 21 je depozitních. Banka v nejbližší době představí takzvaný mobilní bankomat, který dosud v ČR vlastnila jen Česká spořitelna. ČSOB ho bude umisťovat na různé výstavy a veletrhy. "Kromě výběru hotovosti a dotazu na zůstatek přes něj půjde zadávat platební příkazy, změnit PIN karty, platit za služby mobilních operátorů nebo si dobít kredit do mobilu, koupit si cestovní pojištění nebo si objednat některý z úvěrových produktů," uvedla již dříve zástupkyně ČSOB Denisa Salátková.

Třetí je Komerční banka

Komerční banka má 675 bankomatů. "Letos roce jsme zahájili významnou obměnu bankomatové sítě. Nové bankomaty řady SelfServ se vyznačují širokou škálou inovací a nových funkcí, které zvyšují bezpečnost a uživatelský komfort klientů," sdělila mluvčí banky Monika Klucová. KB takto letos obměnila 12 bankomatů, v dalších měsících letošního roku jich nainstaluje další desítku.

GE Money Bank má 633 bankomatů, z toho je sedm depozitních. "Do konce letošního roku plánujeme mít 664 bankomatů , z toho 11 depozitních," řekl mluvčí banky Milan Kříž. Pro rok 2011 plánuje banka rozšíření bankomatové sítě o 91 nových bankomatů. "Ke konci roku 2011 bychom měli mít v síti 755 zařízení, z toho 21 depozitních," dodal Kříž.

Raiffeisenbank má 132 bankomatů, v budoucnu chce zprovoznit dalších zhruba 20 bankomatů v souladu s růstem nových poboček. "Na celé bankomatové síti připravujeme pro klienty možnost změnit si PIN kód," řekl mluvčí banky Jakub Puchalský.

UniCredit Bank
chystá do konce roku rozšíření bankomatové sítě o necelých dvacet nových. "Celkově bychom se na konci letošního roku měli dostat na číslo kolem 90 bankomatů. Ani toto číslo by nemělo být konečné, další růst sítě bankomatů je plánováno také na rok 2011, kdy plánujeme otevření dalších poboček," uvedl mluvčí banky Tomáš Pavlík.

tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama