Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.5. 2012 17:37

Za svoz odpadu si tvrdě připlatíme. Bude stát až tisícovku na osobu!

Že zdražují energie, benzin, vytápění nebo potraviny, jsme si už celkem zvykli. Teď ovšem podraží i poplatky za svoz odpadu. A rozhodně nepůjde o žádné drobné. Od příštího roku leckde zaplatíte až tisícovku ročně. Na osobu!

Dosud stál svoz odpadu na osobu nanejvýš pětistovku za rok. Tuto hranici obce a města nesměly při stanovení ceny za odpad překročit. Polovinu z toho tvořil poplatek za tříděný odpad, druhou polovinu za odpad směsný. Teď poslanci a senátoři změnili pravidla hry.
 

Poplatek za tříděný odpad zůstává na původní výši 250 korun, což bude v představách zákonodárců působit motivačně. Na trojnásobek se však zvýší limit poplatku za netříděný odpad. Vzroste tedy z 250 korun za osobu a rok na 750 korun. Celkem tak tedy každý člověk může zaplatit za svoz odpadu až tisícovku ročně.
 

Ve skutečnosti to neznamená, že bude každá radnice v zemi vybírat plnou částku. Sněmovna a senát pouze zvýšily limit, kterého mohou obce a města při stanovování ceny dosáhnout. Původní plán poslanců dokonce počítal s tím, že poplatky za odpad zcela osvobodí od jakéhokoli limitu. Proti tomu se ovšem postavil senát. Limit zůstal zachován, jen se velmi výrazně zvýšil. Teď bude záležet na každé jednotlivé obci, jak se vůči svým obyvatelům zachová. Poplatky může ponechat na stejné výši jako dosud nebo je zvednout až na zmiňovaných tisíc korun za rok.

ČTĚTE TAKÉ:
Trik na neplatiče za svoz odpadu. Když zaplatí, dostanou kompost zdarma!

 

U chat a chalup se bude také platit za osobu
A to není všechno. Máte-li chatu, chalupu nebo třeba horský apartmán, vztahuje se na vás povinnost platit ročně za odpad také. Až dosud u rekreačních objektů vybíraly obce jeden poplatek za jednu nemovitost. Od příštího roku však budou poplatek vybírat už nikoli za jednu nemovistost, ale opět podle počtu osob, které ji využívají. V krajním případě tak chataři za svoz odpadu po zdražení zaplatí ročně dva tisíce - polovinu za odpad doma, polovinu za odpad na chatě. Pokud půjde třeba o čtyřčlennou rodinu, pak budou obce navíc žádat o tuto částku hned čtyřikrát.
 

Faktem ovšem je, že až dosud většina obcí a měst za svoz odpadu a jeho skládkování na své obyvatele doplácela. Upozorňuje na to i Petr Gazdík, šéf klubu poslanců TOP 09 a Starostů a zastánce tohoto zdražování: "Dosavadní nejvyšší hranice 500 korun postačovala pokrýt náklady na odpady jen v roce 2002. Již v následujícím roce náklady vystoupaly na 652 korun a nyní se ocitají na hranici 900 korun. Nejvyšší položku přitom představuje směsný, tedy netříděný odpad."
 

PSALI JSME:
Poplatek za svoz odpadu se má zvýšit! Obce na něj DOPLÁCÍ!

 

Kdo bude třídit, ušetří
Pokud tedy obce zvýší cenu za svoz odpadu na maximum, ve většině případů na tom nijak nevydělají, ale pouze sníží nebo vyškrtnou jednu nákladovou položku ve svém rozpočtu. Poslanci a senátoři si představují, že lidé se po tak masivním zdražení odpadu chytnou za nos a začnou třídit ještě více než dosud. Pokud by se tak stalo, následující rok by obec mohla či měla (ale rozhodně nemusela) poplatek opět snížit podle toho, kolik jí tříděním odpadu lidé ušetřili nákladů.
 

Ne všude je tomu ale tak. Například v Teplicích se za svoz odpadu neplatí už osmnáct let - od té doby, co je tamním starostou senátor Jaroslav Kubera. Ten je mimo jiné známý i tím, že prosadil "chodníkovou novelu", která vrátila povinnost pečovat o chodníky městům. Radnice v Teplicích došla už před lety k názoru, že o odpad by se mělo starat město a vydělat si na něj jinými způsoby.

ČTĚTE TAKÉ:
Svoz odpadků BRUTÁLNĚ PODRAŽÍ! Jak to bude ve vaší obci?

 

Kubera byl pochopitelně i proti současnému zvyšování ceny za svoz odpadu. Nápad nepovažuje za moudrý a kritizuje i myšlenku, že by zvýšení ceny motivovalo lidi k tomu, aby více třídili odpad. Je to podle něj nesmysl.
 

Platit budou i cizinci
Novela však má i pozitivní dopady. Dosud obce nelogicky nemohly vybírat poplatky za svoz odpadu od cizinců, ačkoli v obci žili dlouhodobě. Od příštího roku si ale za svůj odpad zaplatí i oni.

tn.cz / gar
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?