Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.7. 2010 20:02

Žebříček daňových rájů, překvapivě je mezi nimi i Belgie

Kajmanské ostrovy
Zdroj: oficiální zdroj
Jedním z nejznámějších daňových rájů jsou Kajmanské ostrovy (na snímku). Jejich zákony umožňují nezveřejňovat vlastnickou strukturu společností.

V takzvaných daňových rájích se registruje stále více firem. Důvodem k přestěhování sídla firmy do těchto lokalit jsou stále častěji nejen tamnější výhodné daňové zákony, ale třeba i lepší a pružnější justice.

Daňovými ráji světa jsou stát Delaware v USA, Lucembursko, Kajmanské ostrovy, Švýcarsko, londýnská City, Irsko, Bermudy, Singapur, Belgie a Hongkong. Žebříček zveřejnil prestižní americký magazín Forbes.

 

Firmy se podle Forbesu nestěhují jen do míst s nejnižšími daněmi, ale důležité jsou také stabilní politické a ekonomické prostředí a ochrana dat. "Pro některé z firem může být výhodné mít registraci v zemích s výhodným justičním systémem, to je například příklad amerického státu Delaware," vysvětlila Markéta Šichtařová, ekonomka z Nextfinance.

 

POSLECHNĚTE SI:

Rozhovor s Markétou Šichtařovou o daňových rájích

 

Pro další firmy je zas důležitá prestižní adresa. "Proto je mnoho firem registrováno například v centru Londýna," doplnila ekonomka.

 

Odborníky kromě Londýna překvapilo i umístění Belgie či Švýcarska. "Obecně má Švýcarsko jedny z nejnižších daní na světě. Je to hlavně tím, že jakékoliv zvýšení daní by muselo být schváleno v referendu," řekl televizi ekonom Petr Bartoň.

 

Do daňových rájů se stěhují miliony firem takřka ze všech kontinentů. Jejich obliba prudce roste také v Česku. "Evropská sedmadvacítka vyvíjí poměrně masivní tlak na daňové ráje s cílem, aby zprůhlednila vlastnictví peněz," uvedl vrchní ředitel daňové správy ministerstva financí Jan Knížek.

 

PSALI JSME:

České firmy prchají do daňových rájů. Loni jich odešlo 2 153

 

Podle České televize má zahraniční adresu asi 12 tisíc českých podniků. To jsou zhruba čtyři procenta z celkového počtu tuzemských firem.
 

TOP 10 zemí, kde je výhodné zaregistrovat svou firmu

 

DELAWARE - Tento stát v USA není výhodný nízkými daněmi, ale spíše legislativním systémem, který umožňuje rychlé řešení sporů, či rychlé založení firem.

Kajmanské ostrovy
Zdroj: oficiální zdroj Jedním z nejznámějších daňových rájů jsou Kajmanské ostrovy (na snímku). Jejich zákony umožňují nezveřejňovat vlastnickou strukturu společností.

LUCEMBURSKO - Pro firmy je přitažlivý nižšími daněmi v rámci Evropské unie.

KAJMANSKÉ OSTROVY - Zákony tohoto území umožňují skrýt vlastnickou strukturu společností.

ŠVÝCARSKO – Profituje ze své neutrality, která to jisté míry umožňuje skrýt tok financí.

LONDÝN – CITY – Finanční centrum ve kterém denně proběhne mnoho finančních operací. Pro některé firmy může být výhodné být v centru dění.

IRSKO – Další ze zemí Evropské unie která má velmi nízkou korporátní daňovou sazbu. Bývá označováno jako evropský tygr.

BERMUDY – Mnohé firmy přemístily svá sídla na bermudské ostrovy právě kvůli výhodným daňovým zákonům a velmi nízké dani z příjmů právnických osob. Ústředí tu má mnoho bank, finančních společnosti, pojišťoven či investičních fondů.

SINGAPUR – Bývalá britská kolonie je světovým finančním, obchodním i dopravním centrem. Snaží se vyrovnat Švýcarsku. Má nízké daně a neláme si hlavu s dodržováním autorských práv.

BELGIE – Malé překvapení. Belgie se už několik let snaží optimalizovat svůj daňový režim pro firmy. Navíc Belgie disponuje i kvalitní ochranou informací ohledně pohybů na bankovních účtech.

HONGKONG - Další z bývalých britských daňových rájů. Nedovolené toky peněz pomáhají skrývat nízké daně, vysoká míra zabezpečení informací a obrovské množství uskutečněných obchodů.

muf tn.cz / ČTK
Reklama