Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 9. 2011

EXPOZITURA: Napětí, drama, akce! Seriál, který vás nenechá v klidu

Robert Jašków na snímku ze seriálu Expozitura
Zdroj: TV Nova
Robert Jašków na snímku ze seriálu Expozitura

Kriminální seriál TV Nova Expozitura na motivy případu takzvaného Berdychova gangu, který bude na podzim vysílat TV Nova, nabídne akční podívanou a napínavý příběh plný zápletek. Zástupci Novy seriál promítli v pondělí na speciální maratonské projekci pro novináře.

V prvním díle s názvem Volavka se diváci seznámí s hlavní hrdinkou Terezu Hodačovou (Hana Vagnerová), která dostane nabídku dočasně pracovat na krajské Expozituře pro boj s organizovaným zločinem. Tereza odjede do krajského města, seznámí se s ostatními členy týmu i svým úkolem. Bude dělat pod krycí identitou barmanku v nevěstinci, odkud za podivných okolností zmizela prostitutka Hedvika. Tereza postupně poznává sadistického majitele Doda, jeho bodyguarda Rickyho i jednotlivé prostitutky z podniku Red Rose, proniká do podzemí a pokouší se usvědčit pachatele.

 

Podívejte se na trailer k novému seriálu Expozitura:

 

 

Druhý díl, který byl novinářům na speciální projekci Expozitury představen, nesl název Hyena. Hlavní zápletkou byla vražda advokátky Chourové a její koncipientky Petry. Celým činem je šokován advokát Horský, který byl, jak se později ukáže, bývalým milencem Chourové. Vyšetřovatelé případu zjistí, že advokátka měla úzké styky s šedou eminencí podsvětí panem Mrázem. Detektivové zpočátku podezírají bývalého klienta advokátky Koudelku, v detektivovi Danu Chládkovi (Robert Jáškow) sílí podezření, že za vraždou stojí osobní důvody Horského. Stejně jako roste Terezino podezření, že Dan slouží Mrázovi, zjevuje se poprvé kontakt dvou spolupracujících zločinců - Drobečka a Mráze.

 

PSALI JSME:

EXPOZITURA: KONFLIKT DOBRA A ZLA, který jsme nemuseli vymýšlet, říká Josef Klíma

KDO JE KDO v novém seriálu Expozitura? Seznamte se s postavami

 

Šestnáctidílný seriál Expozitura, který se pro televizi Nova natáčel v roce 2008, vypráví příběh na motivy skutečných kriminálních činů Berdychova gangu, který prorostl do policejních špiček a léta beztrestně vydíral, přepadal a vraždil.

 

"Je pravdou, že jsem toho o Berdychově gangu moc nevěděla. Než jsme začali natáčet, musela jsem to dostudovat. Samozřejmě je to věc, na kterou nejsem pyšná. Hodně času jsem při přípravách strávila na internetu a také jsem se setkala s policistkou Helenou z ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu)," řekla Mediafaxu Vagnerová.

 

Na maraton s Expoziturou se přišla podívat i sama policistka Helena Káhnová. "Právě teď jsem viděla první dva díly seriálu vůbec poprvé. Realita je úplně odlišná, ale jsem zvědavá, jaké budou další díly. Před natáčením jsem se sešla se slečnou Vagnerovou a hodně jsem jí o tom povídala," řekla Mediafaxu Káhnová, která případu věnovala šest let. "Nerada na tu dobu vzpomínám, bylo to hrozně nepříjemné a také jsem se bála o svůj život," dodala policistka.

 

PSALI JSME:

Seriál televize Nova Expozitura se bude vysílat v USA

 

Scénář vychází ze zkušenosti autorů, bývalých investigativních reportérů TV Nova, Josefa Klímy a Janka Kroupy, kteří při tvorbě pořadu Na vlastní oči kauzu Berdychův gang rozkrývali.

 

"V minulosti se u nás nikdy nespojili vysoce postavení policisté a zločinecké podsvětí tak, že by vytvořili organizovaný a zdánlivě neprůstřelný gang," uvedl autor scénáře Josef Klíma. Slovem expozitura se označuje pracoviště útvaru s celorepublikovou působností, které je mimo sídelní město útvaru. Mezi nimi je i expozitura Útvaru odhalování organizovaného zločinu.

 

V hlavních rolích se představí Hana Vagnerová, Robert Jašków, Pavel Zedníček, Jan Dolanský, Zuzana Bydžovská, Jan Novotný, Jan Kanyza, Sabina Králová a Martin Sitta.

 

PSALI JSME:

EXPOZITURA: Naučila jsem se STŘÍLET, říká Hana Vagnerová

 

Herci se shodli, že nejnáročnější na celém natáčení byla samotná příprava. "Důležitá byla naše fyzička. Chodili jsme intenzivně čtyři měsíce do posilovny a spolupracovali jsme s kaskadéry, a to proto, abychom nevypadali v akčních scénách nevěrohodně. Důležité bylo také to, abychom se naučili třeba zatýkat," upřesnila Mediafaxu Vagnerová.

 

Seriál Expozitura se natáčel celkem 260 natáčecích dní a zahrálo si v něm 338 herců. Celý výrobní štáb čítal více než 180 lidí a během natáčení bylo zničeno 13 aut a jedna loď. Podle tvůrců je Expozitura nejdražším seriálem novodobé české historie a jednu z posledních rolí v něm před svoji smrtí ztvárnil i herec Vladimír Dlouhý. Celkem bude uvedeno 16 dílů.

tn.cz / Mediafax