Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2011 16:24

Festival La Película přiváží kandidáta na Oscary! Vyhrajte lístky!

Zdroj: Oficiální zdroj

Již 6. ročník festivalu španělsky mluvených filmů La Película finišuje své přípravy a nabídne českému a moravskému publiku skutečně výběrovou kolekci současné španělské kinematografie.

Unikátní španělský filmový žánr tzv. býčích filmů, ale také strhující thrillery, historická dramata, romantické komedie či umělecké snímky.

 

Pražské kino Světozor otevře své sály filmovým nadšencům a příznivcům španělské kultury od 15. do 20. února, 21. února se pak přehlídka tradičně přesune do brněnského kina Art, kde setrvá do 27. února.

 

Pražské festivalové prostory letos nově doplní i sál Institutu Cervantes. Hlavním mediálním partnerem festivalu je televize Nova Cinema.

 

ČTĚTE TAKÉ:
ODTAJNĚNO! Co chystá TV Nova na jaro 2011?
 


"Naším cílem je nejen představovat zdejšímu publiku aktuální španělskou filmovou tvorbu, ale zároveň mu tímto způsobem zprostředkovat vhled do španělské kultury. Právě "cine de toros“ - tzv. býčí filmy jsou toho skvělým příkladem. Býčí zápasy ke Španělsku neodmyslitelně patří a jsou považovány za součást naší národní kultury a historie,“ říká Álvaro Díaz Duque, kulturní rada Velvyslanectví Španělska.

 

Chcete se podívat na nejnovější české i zahraniční filmy? Klikněte na portál voyo.cz!

 


K divácky nejatraktivnějším snímkům bude bezesporu patřit koprodukční španělský thriller Pohřbený, ve kterém se hlavní role muže uvězněného pod zemí skvěle zhostil známý americký herec Ryan Reynolds.


Dalším zajímavým počinem španělské kinematografie je snímek Tmavý chléb, který navazuje na předchozí úspěchy španělských historických dramat. Film, který obdržel 14 nominací na výroční ceny Goya, nabízí pohled na poválečný katalánský odboj očima mladého chlapce, ovšem bez obvyklých sladkobolných klišé.

 

Javier Bardem
Zdroj: Oficiální zdroj Javier Bardem ve filmu Biutiful. Snímek, který diváci na festivalu uvidí, je nominován na Oscara.

 

Publikum se může těšit i na dlouho očekávanou novinku Biutiful z dílny uznávaného režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua (21 gramů, Babel). Příběh bývalého narkomana získal už mnoho ocenění včetně dvou nominací na Oscara. Snímek se utká s konkurenty v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film a o zlatou sošku bude bojovat také představitel hlavní role Javier Bardem, který si za svůj výkon již odnesl Zlatou palmu z festivalu v Cannes.V rámci tradičního programu festivalu stojí za zhlédnutí také další z historických dramat Caracremada, neboli Spálená tvář, vyprávějící příběh Ramóna Vily Capdevily, jednoho z posledních katalánských partyzánů neúnavně bojujících proti frankistickému režimu.

 

Velký Vázquez
Zdroj: Oficiální zdroj Snímek Velký Vázquez popisuje životní peripetie nejslavnějšího španělského komiksového autora M. Vázqueze.


Nejen na milovníky komiksů pak cílí film Velký Vázquez popisující životní peripetie nejslavnějšího španělského komiksového autora Manuela Vázqueze. Ve snímku se prolínají animace s výkony živých herců, což dodává celému ději pohádkově-poetickou atmosféru.


 

 

Speciální část programu budou tvořit již zmiňované býčí filmy neboli „cine de toros“. „Žádná jiná kinematografie na světě nemá tak specifický filmový žánr spojený s býčími zápasy, jako je tomu ve Španělsku. Slavní toreadoři se již od počátku stávali národními ikonami a jejich život byl mnohokrát námětem obrazů, knih i filmů - a netýkalo se to pouze španělských tvůrců. Filmů věnujících se tauromachii je tak pochopitelně obrovské množství, my jsme se nakonec rozhodli pro šest snímků, které jsou sice jen zlomkem z této bohaté produkce, ale zato každý z nich představuje odlišný přístup k zobrazení býčích zápasů v dějinách španělské kinematografie,“ vysvětluje dramaturg festivalu David Čeněk.
 

Vstupenky na pražskou část festivalu je možné zakoupit od 1. února v kině Světozor a pro brněnský díl přehlídky v kině Art. Program festivalu, podrobné informace o jednotlivých snímcích a rezervace vstupenek na www.lapelicula.cz.

 

Vstupenky na festival budete také moci vyhrát – v týdnu od 7. února pro vás máme přichystané hned dvě soutěže o volné vstupenky na festival: jedna proběhne na tn.cz a druhá v televizním pořadu Snídaně s Novou.

 

TN.cz