Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.1. 2010 09:48

Hřebejk ON-LINE: Pelíšky jsou NEJ, chvála za Kawasakiho růži

Hřebejk
Zdroj: tn.cz
Režisér Jan Hřebejk.

Hostem středečního on-line rozhovoru byl od 8:30 do 9:30 režisér filmu Kawasakiho růže Jan Hřebejk.

Ve čtvrtek 7. ledna vtrhne do českých kin nejnovější film známého dua Hřebejk – Jarchovský. V únoru bude mít mezinárodní premiéru na festivalu Berlinale.

 

Hřebejk odpověděl, který jeho film si diváci oblíbili nejvíc. „U domácího publika určitě Pelíšky, mezinárodně Musíme si pomáhat. Ale nejlepší recenze jsme ve světě měli na Krásku v nesnázích, doma nás svého času nejvíce chválili za Pupendo. Uznání od lidí, které chovám ve velké úctě, se nám zatím v největší míře dostalo za nám poslední film Kawasakiho růže,“ napsal.
 

Hřebejk naznačil, proč má jeho film spojitost s Japonskem. "Jeden z motivů se Japonska dotýká. Kawasakiho růže je nejsložitější origami, tedy japonská skládačka z papíru. Petr Jarchovský název použil jako metaforu svého příběhu, příběh se také skládá postupně a z mnoha úhlů pohledu,“ uvedl.


Hřebejk taky poodhalil, že o řežisérské profesi začal uvažovat až na střední škole. "Někdy od 16 let jsem o tom začal snít. Já jsme vždycky zkoušel dělat od všeho trošku, trošku sportovat, malovat, psát, fotit a taky mě bavilo dávat lidi dohromady, aby něco společně udělali. A od 16 jsem začal skoro fanaticky chodit do kina, byl to pro mě úplně nový svět,“ dodal.


Kawasakiho růže ničím nepřipomíná klasické "hřebejkovské“ snímky. Jedná se o první celovečerní hraný film, který se zabývá tématem udavačství a spolupráce s komunistickou StB. Na snímku se podílela i TV Nova.

 

 Jan Hřebejk vystudoval Akademické gymnázium v Praze a scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Zabývá se filmovou, televizní a divadelní režií. Za své filmy získal doposud třikrát Českého lva, a to za tituly Horem pádem, Musíme si pomáhat a Šakalí léta. Film Musíme si pomáhat byl dokonce nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.


Rozhovor

 

 

tam TN.cz