Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.4. 2014 21:02
legenda

Lepší shořet, než vyhasnout! Před dvaceti lety si Kurt prostřelil hlavu

Zdroj: TV Nova
Témata:

Od smrti Kurta Cobaina uplynulo 20 let. Před dvaceti lety si drogově závislý zpěvák skupiny Nirvána prostřelil hlavu.

I dvacet let po rozpadu grungové kapely Nirvana je o její hudbu stále zájem. Podle statistik Americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) se od vzniku skupiny v roce 1987 do konce loňského roku prodalo celosvětově téměř 107 milionů jejích alb a téměř tři miliony singlů. Více než třetinu z celkového počtu prodaných nahrávek si koupili fanoušci ve Spojených státech, odkud kapela pocházela.
 

Podle počtu prodaných kusů je z pouhých tří studiových alb Nirvany nejúspěšnější Nevermind z roku 1991. Prodalo se ho 31 milionů. Vůbec první album Bleach dosáhlo prodeje pěti miliónů kusů, třetí a poslední studiová deska In Utero 15 miliónů.
 

Nejúspěšnějším živým albem je s 25 miliony prodaných kusů MTV Unplugged in New York vydané v roce 1994, krátce po dobrovolné smrti frontmana kapely Kurta Cobaina. Od jeho sebevraždy tuto sobotu uplyne právě dvacet let. Další dvě živá alba vydaná pod dohledem kytaristy Krista Novoselice, bubeníka Dava Grohla a vdovy po Cobainovi, zpěvačky Courtney Love, dosáhly sedm milionů prodaných kusů.
 

Nejúspěšnějším singlem kapely je hit devadesátých let Smells Like Teen Spirit s dvěma a čtvrt miliony prodaných kusů. Žádané jsou i další slavné písně jako All Apologies/Rape Me, About a Girl nebo Heart Shaped Box.
 

Nirvana vznikla v roce 1987 v Aberdeenu ve státě Washington, kolébce rockového žánru grunge. Ačkoli existovala jen sedm let a zanikla v podstatě zároveň se smrtí zpěváka Kurta Cobaina, dodnes patří mezi nejvlivnější rockové skupiny historie.
 

Ve čtvrtek 10. dubna bude Nirvana slavnostně uvedena do prestižní Rokenrolové síně slávy (Rock and Roll Hall of Fame).

 

tn.cz ČTK