Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.6. 2012 22:42
První klapka

Menzel začíná natáčet hvězdně obsazený film Sukničkáři

Zdroj: TV Nova

Filmový a divadelní režisér Jiří Menzel začíná točit 30. června nový film s názvem Sukničkáři. Příběh vypráví o tom, jak není lehké dělat operu, ale i všechno ostatní v životě. Oscarový režisér je tentokrát zároveň autorem námětu i scénáře k svému filmu.

Po úspěchu s filmem Obsluhoval jsem anglického krále (2006), který získal čtyři České lvy, cenu kritiků na Berlinale a další mezinárodní ocenění, přichází Jiří Menzel se snímkem, jenž divákům odhalí svět opery zbavený pozlátka a přinese příběh o lásce, o zklamání z lásky k opeře a také o celoživotní vášni pro operní pěvkyně, především sopranistky. To vše podané s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy. První klapka filmu Sukničkáři odstartuje dnes více než dvouměsíční natáčecí maratón, během něhož filmový štáb navštíví atraktivní lokality po celých Čechách.
 

Donšajni
Zdroj: MediaPro Pictures

 

„Může být na opeře něco zajímavého? Dospělí lidé, oblečení do nesmyslných hadrů, nalíčení jako šašci, předvádějí nepravděpodobné příběhy, vydávají ze svých hrdel podivné zvuky, a to hodně nahlas, aby překřikli ten rámus z orchestřiště. Opera je královnou veškerého umění. Ale co dneska s tím?“ Tak glosuje operu Jiří Menzel. Ale opera není jen stylizovaná hra, kterou vidí diváci na scéně. Operu tvoří lidé, obyčejní smrtelníci, s běžnými starostmi a nešvary, kterým život přináší vážné i komické situace. Opera jsou profesionální zpěváci často zatížení dlouholetým drilem, ale také nadšenci, kteří dělají operu pro lásku k hudbě a z kterých čiší bezprostřední radost ze zpívání. Opera je také Don Giovanni, potrestaný prostopášník, který má i v dnešním světě spoustu následovníků.
 

Donšajni
Zdroj: MediaPro Pictures

 

Hlavními postavami filmu jsou operní režisér Vítek, učitelka Markétka a operní zpěvák Jakub, které představují Jan Hartl, Libuše Šafránková a Martin Huba. V dalších rolích se objeví například Jiřina Jirásková jako matka Markétky, Ivana Chýlková jako Markétčina dcera, dále Emma Smetana, Václav Kopta a další. Specifikem snímku je výrazné propojení s hudebním světem, čemuž Jiří Menzel podřídil také obsazení rolí operních pěvců, do kterých angažoval profesionální zpěváky. Diváci se tak mohou těšit na filmovou premiéru řady osobností z českých operních scén jako např. Anna Klamo, držitelka ceny Thálie za rok 2011, Lucie Juránková, Jan Mikušek a další.
 

Jiří Menzel točí nový film Sukničkáři - 2
Zdroj: MediaPro Pictures

 

Na novém snímku se podílejí režisérovi stálí spolupracovníci, z nichž mnozí patří mezi přední osobnosti české kinematografie. Za kameru se postaví Menzelův dvorní kameraman Jaromír Šofr, hudbu k filmu složil uznávaný skladatel Aleš Březina a střihu se ujme Jiří Brožek, držitel osmi Českých lvů. Dále se na filmu podílejí filmový architekt Milan Býček, výtvarník Jaroslav Milfajt, kostymérka Sylva Hanáková-Zimulová, maskérka Jiřina Pahlerová a zvukař Radim Hladík jr.
 

Premiéra filmu s názvem Sukničkáři je naplánována na první polovinu roku 2013. Producentem snímku je produkční společnost MediaPro Pictures Praha, koproducentem TV Nova, společnost Medialogue a distributorem Bontonfilm.

 

TN.cz