Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.2. 2010 15:57

Percy Jackson: Zloděj blesku je Harry Potter přes kopírku

Zdroj: YouTube.com

Chris Columbus natočil před lety film o Harry Potterovi. Teď to udělal znovu, jen hrdina se jmenuje jinak.

Hlavním hrdinou filmu je dospívající chlapec vychovávaný slizkým pěstounem. Když se mladík dozví, že je výjimečný, přestěhuje se do kouzelné školy. Tam se spřátelí s velmi chytrou dívkou a komickým klukem. Společně zažijí spoustu dobrodružství, hlavně při hledání magických předmětů. Také se postaví Pánu smrti.

 

Ne, teď nepopisujeme nové dobrodružství Harryho Pottera, ale příběh Percyho Jacksona. Podobností je až příliš na to, aby nad nimi člověk jen tak mohl mávnout rukou – Zloděj blesku zjevně z Harryho úspěchu vychází. Stejná osnova vyprávění, podobné postavy i téměř identičtí hrdinové, zkrátka na první pohled kopie jako vyšitá.

 


Můj táta je Bůh moře

 

Náctiletý Percy Jackson má hodnou mámu, ale děsného otčíma. Když se dozví, že jeho skutečným otcem je Bůh moře Poseidon, postaví mu to život na hlavu. Navíc někdo na Percyho hodí, že ukradl šéfbohovi Diovi jeho magický Blesk a dobrodružství může začít. Percy se s kamarády vydává na výpravu, na jejímž výsledku závisí budoucnost světa i život jeho matky.

 

Percy Jackson
Zdroj: Oficiální zdroj

 

Peklo je v Hollywoodu

 

Přesto Percy Jackson: Zloděj blesku překvapivě dobře funguje. Na rozdíl od Harryho Pottera je daleko lépe ukotven v naší realitě a do fantastického světa naštěstí zamíří jen občas. Není to totiž potřeba, náš svět se s tím fantastickým totiž prolíná. Autor knižní předlohy a současně scénárista filmu Rick Riordan je učitelem historie a dokázal zobrazit, že dnešní Amerika má se starým Řeckem společného mnohem víc, než by se mohlo zdát.

 

Vstup na Olymp se skrývá na vrcholu mrakodrapu Empire State Building, vchod do pekla v Hollywoodu a antičtí drogoví závisláci Lotofágové se usídlili v Las Vegas.

 


Není malých rolí


Jedním z největších kladů filmu jsou vedlejší postavy. I když se na plátně mihnou jen na pár minut, vnášejí do děje zábavu a hlavně herecký talent. Ten obzvlášť vyniká vedle představitelů hlavní trojice, kteří jsou zatím herecky poněkud gumoví. Ale za to, když se ve filmu objeví Pierce Brosnan, Sean Bean nebo okouzlující Uma Thurmanová a Rosario Dawsonová, konečně je nač se dívat.

 

Columbus je známý jako režisér-rutinér a tato pověst se po Zloději blesku určitě nezmění. Když je potřeba, využívá těch nejobehranějších filmařských klišé, když už neví, jak dál, vsadí na nějaký ten velkolepý trik. První třetina filmu je sice trošku nudná, ale s příchodem Umy Thurmanové si užijete i pěknou porci zábavy.

 

Reklamní pauza na konec


Když zachraňoval Will Smith svět s pomocí iPhonu, člověk se tomu ještě smál. Ale když se Percy Jackson brání stejným přístrojem pohledu Medúzy, je to už trošku trapné. Také létající boty značky Convers se příběhem míhají častěji, než by bylo příjemné…

 

Verdikt


Percy Jackson: Zloděj blesku je slušně natočený film, který moc nepřekvapí a rozhodně nešokuje. Hlavně mladším nabídne pár chutných soust zábavy, ale spíš těm, kdo si pošmáknou na filmových hamburgerech.
 

tn.cz /kar
Reklama