Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.2. 2014 20:45
slavný oslavenec

Pierre Brice, filmový Vinnetou, slaví pětaosmdesátku! Ve skvělé kondici

Zdroj: TV Nova

Herec Pierre Brice, představitel Vinnetoua, slaví pětaosmdesáté narozeniny. Kdyby úplnou náhodou nedostal roli legendárního náčelníka Apačů, zřejmě by ho znali jen v jeho rodné Francii.

Je těžké uvěřit, že filmy s Vinnetouem jsou staré už padesát let. Pro Pierra Brice znamenala role Vinnetoua zásadní zvrat v kariéře. Díky více než desítce filmů o náčelníkovi Apačů se stal nesmrtelným.
 

Takto na tu dobu vzpomínal, když v Česku slavil šestasedmdesáté narozeniny: "Kostým Vinnetoua jsem oblékal rád. Víte, je to kladný hrdina se vším všudy."
 

 

Sám Brice dělí život na dobu před Vinnetouem a po něm. Jen těžko byste hledali chlapce, který by hrdinu z románů Karla Maye neznal. Brice přitom roli získal náhodou, když mu ji ještě jako neznámému herci na jednom festivalu nabídl sám režisér. Herce pak ještě musel přemluvit jeho agent.
 

Brice se před devíti lety setkal i s hercem Stanislavem Fišerem, který Vinnetouovi dal nezapomenutelný český dabing. Promluvit si ale nemohli, kvůli rakovině totiž Fišer přišel o hlas. "Když vezmou hlasivky, je konec. Je to rána. Já si nemůžu povídat s dětma," litoval tehdy Stanislav Fišer.
 

Vinnetou

 

Pierre Brice se ve svých pětaosmdesáti těší dobrému zdraví. Aktivní byl vždy i mimo filmové plátno. Vyšla mu autobiografie Vinnetou a já. Nazpíval také několik desek a před pár lety vystupoval v Německu s Karlem Gottem, s nímž se přátelí. Většinu filmů s Vinnetouem už brzy uvidíte na obrazovce televize Nova.

tn.cz / gar