Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.10. 2009 12:58

Režisér Roman Polanski se z vazby ve Švýcarsku nedostane

Roman Polanski
Zdroj: oficiální zdroj

Režisér Roman Polanski, kterého policisté zadrželi za více než třicet let starý sexuální zločin, se z vazby ve Švýcarsku nedostane.

Švýcarský spolkový trestní soud zamítl žádost režiséra Romana Polanského o propuštění z vazby na kauci, v níž je držen od konce září.


Soud to podle tiskových agentur zdůvodnil obavou z útěku slavného filmové tvůrce ze země před rozhodnutím švýcarské justice o jeho vydání do USA, kde je stíhán kvůli znásilnění nezletilé dívky v roce 1977.


Podle agentury AP se šestasedmdesátiletý režisér filmů jako Čínská čtvrť, Rosemary má děťátko nebo Pianista může ještě odvolat ke švýcarskému nejvyššímu soudu nebo se pokoušet přesvědčit švýcarské ministerstvo spravedlnosti.


To ale Polanského žádost o propuštění před dvěma týdny rovněž zamítlo.


Režisér, který má polské a francouzské občanství, byl ve Švýcarsku zatčen kvůli znásilnění třináctileté Američanky, jehož se podle amerického zatykače dopustil před 32 lety.


Tehdy se k pohlavnímu styku s nezletilou dívkou přiznal, později ale ze Spojených států kvůli obavě z dlouholetého vězení uprchl a nikdy se tam už nevrátil. Švýcaři ho na základě mezinárodního zatykače zadrželi 26. září, když přijel do Curychu převzít na tamním filmovém festivalu cenu za celoživotní dílo.

tn.cz / ČTK