Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 6. 2010

Režisér Václav Vorlíček převezme na zahájení slovenského Art Film Festu Zlatou kameru

Režisér Václav Vorlíček
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek
Režisér Václav Vorlíček

Prestižní ocenění Zlatá kamera si převezme v pátek večer během zahájení 18. ročníku mezinárodního filmového festivalu Art Film Fest český režisér a scenárista Václav Vorlíček.

 Festival potrvá do 26. června v Trenčianských Teplicích, informoval agenturu Mediafax ředitel festivalu Peter Nágel.

 

"Je to příjemné, když celý život něco děláte, a nakonec se za to dočkáte uznání. Znamená to, že se něco povedlo. Sice ne všechno, ale podařilo se mi natočit docela dost divácky úspěšných a oblíbených filmů a seriálů," řekl Mediafaxu Vorlíček.

 

Ocenění Zlatá kamera uděluje festival od roku 2001 filmařským osobnostem za výrazný přínos v oblasti kinematografie. V minulosti ho získali mimo jiné režisér Roman Polanski, režisér a scenárista Ettore Scola, skladatel Petr Hapka nebo režisérka Věra Chytilová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Divák musí uvěřit, že ve Vltavě žijí vodníci, říká Vorlíček

 

Díky tomu, že organizátoři udělí ocenění filmaři, který natočil úspěšné snímky pro děti, byla letos zavedena i sekce Art Film Fest pro děti. "Bude v ní uvedeno i šest Vorlíčkových filmů, které osobně vybíral," uvedl pro Mediafax ředitel festivalu Peter Nágel. Festivalové publikum tak uvidí snímky Tři oříšky pro Popelku, Dívka na koštěti, Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Což takhle dát si špenát, "Pane, vy jste vdova!" a Král sokolů. "Řekli mi, ať si vyberu své nejoblíbenější filmy, a z nich pak vybrali," vysvětlil režisér.

 

Návštěvníci budou mít během festivalu i jedinečnou možnost zhlédnout Vorlíčkův absolventský film z FAMU Direktiva. Bude promítnut v sobotu od 10.30 na úvod tiskové konference s režisérem. "Naše tiskové konference jsou veřejně přístupné, takže očekáváme velký zájem ze strany diváků," podotkl Nágel.

 

Václav Vorlíček režíroval například film Dívka na koštěti:

 

 

Snímek znají většinou jen studenti FAMU. "Viděl jsem ho po dlouhé době, když mi bylo 65 nebo 70, kdy mi ho znova promítli. Promítači se ale úplně roztrhal a nedařilo se ho slepit, trhal se pořád. Myslel jsem, že je úplně ztracený, ale pak se mi ozvali, že se ho podařilo najít ve školním archivu," řekl Vorlíček, který slíbil, že se po projekcích zúčastní případných debat s diváky.

 

Kromě Vorlíčka budou na festivalu oceněni ještě herec Josef Abrhám a francouzská filmová hvězda Gérard Depardieu. Oba obdrží ocenění Hercova misia, kterou pořadatelé festivalu udělují zpravidla jedné československé a jedné zahraniční herecké osobnosti.

 

Festival divákům nabídne 240 filmů ze 48 zemí. V mezinárodní soutěži hraných filmů 18. ročníku Art Film Festu se sešlo 14 děl z celého světa, která už získala ocenění na různých zahraničních festivalech. O tom, který talentovaný režisér odejde z Trenčianských Teplic s Modrým andělem a finanční prémií 15 tisíc eur, bude rozhodovat pětičlenná mezinárodní porota.

 

Prezidentem filmového festivalu je Milan Lasica.

Mediafax
Reklama