Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.7. 2012 17:08
Porota ocenila

Cenu z MFF si odvezl i český snímek Poupata

Režisér filmu Poupata Zdeněk Jiráský
Zdroj: Mediafax
Režisér filmu Poupata Zdeněk Jiráský

Karlovarský filmový festival dnes vrcholí. Na terase hotelu Thermal se v 15. hodin proto rozdávaly ceny nestatutárních porot. Federace filmových kritiků z Evropy přitom ocenila I český film Poupata.

"Cenu udílíme za citlivý, humorný a nelístostný portrét dysfunkční a strádající rodiny, která se snaží přežít v poněkud bezcitné společnosti," vysvětlila porota. Poupata vybrala FEDEORA, tedy Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří, ze všech snímků soutěžících v sekci Na východ od Západu. Cenu potom převzal sám režisér oceněného snímku Zdeněk Jiráský. "Velice děkuji porotě," uvedl Jiráský a všechny upozornil na to, že se film točil nedaleko Karlových Varů a zájemci se tam tak mohou vydat. 

Porota FIPRESCI, Mezinárodní federace filmových kritiků potom ocenila íránský snímek Aliho Mosaffi Poslední krok. „Cenu udílíme za zneklidňující pohrávání s pamětí, výrazné herecké výkony a svěží náhled na íránský film,“ odůvodnila volbu porotkyně a kritička Carmen Gray.

 Ocenění z jejích rukou převzal sám režisér. "Chtěl bych poděkovat porotě samozřejmě, a říci, že ta cena je pro celý náš štáb. Cena kritiky je významná a já tedy doufám, že zabrání íránským kritikům, aby mě kritizovali,“ žertoval Mosaffa.
 
 

[IMAGEBOX_1047411]Susan Sarandonová: Mám ve sklepě syna, který "hulí" trávu [IMAGEBOX_1047411]

Svého vítěze v sobotu oznámila také síť provozovatelů asijských kin. Cenu NETPAC si z Karlových Varů odváží turecký film Za kopcem. "Cenu udílíme za neúprosné vykreslení identity a přináležitosti prostřednictvím znepokojivého rodinného dramatu a za vytříbenou kameru a úsporný ale hrozivě působící zvuků,” zdůvodnil porotce Neel Chaudhuri z Indie.

Europa cinemas Label vybíral nejlepší evropský film z hlavní soutěže a ze sekce Na východ od Západu. Cenu si nakonec odnáší italský film Román o jednom masakru.
 "Film je výbornou detektivkou slučující historické události, které mají nadnárodní dosah. Dostává se mu ocenění také za herecké výkony a skvělou režii,“ odůvodnila svou volbu porota. 

Vítězné snímky, o kterých rozhodly hlavní poroty 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, budou známy dnes večer. Slavnostní zakončení se uskuteční v hotelu Thermal od 18 hodin a ceremoniál ozdobí oscarová herečka Susan Sarandon. Ta večer také převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. 

tn.cz / mediafax / kos