Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.10. 2014 17:05
Práva a povinnosti

EXEKUTOŘI: Co všechno si mohou dovolit? RADY, jak se bránit

Exekuce. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Exekuce. Ilustrační foto

Stačí říct slovo exekuce a většině lidem naskakuje husí kůže. Všichni je považují za hyeny, které se živí na neštěstí druhých. Co všechno si soudní exekutoři mohou dovolit?

Vykonávat v dnešní době práci soudního exekutora není pro mnohé povolání, kterým by se zrovna někdo chlubil. Většina lidí je odsuzuje za jejich bezcitné jednání. Na co mají exekutři právo a co by naopak dělat neměli, nám ujasnil advokát zabývající se problematikou procesního práva Pavel Kolesár.


- Exekutoři musí mít k prokázání svojí činnosti průkaz exekutora a pověřovací listinu, kterou vydává soud a opravňuje tím daného exekutora k vykonání exekuce. V případě, že by nastalo podezření, že se jedná o podvodníka, je nutné hend zavolat policii.
 

Podívejte se na reportáž o podvodných emailech rozesílaných jako varování před exekucí:
 


 

- Pokud má exekutor podložené důkazy, že se v nemovitostech nachází dlužník, je možné, aby tam vstoupil i bez přítomnosti dlužníka nebo vlastníka nemovitsoti a konal svoji práci. V případě pochybení, může exekutora čekat kárné řízení.

 - Exekutor v případě neoprávněného vniknutí do nemovitosti bez přítomnosti dlužníka zodpovídá za všechny škody, které jsou přímé (odvrtání zámku) i nepřímé (nezabezpečení, vykradení bytu)

- Majetek nemůže být dlužníkovi zabaven, pokud není jeho a jednoznačně se prokáže, že ho kupovala například osoba, která sdílí s dlužníkem nemovitost.

- V případě, že exekutor zabaví majetek, u kterého nelze jednoznačně určit, komu patří, musí poučit vlastníka věci o právu, že může podat žalobu o vyloučení dané věci z exekučního řízení. To dále postupuje soudu, který řeší vlastnictví a rozhodne na základě podložených informací, komu věc patří.

 - Obecně platí, že exekutor veškerý majetek, který má určitou hodnotu a není specificky vyloučen (nesmí tedy zabavit věci citové hodnoty nebo obvyklé k užívání jako je například toaleta či umyvadlo)

 

Exekutor vám například nesmí zabavit majetek, který potřebujete vy nebo vaše rodina každodenně nebo majetek, který potřebujete ke své práci.

 

1) běžné oblečení, obvyklé avšak ne luxusní vybavení domácnosti jako je postel, lednice nebo třeba pračka

2) snubní prsteny

3) zdravotnické potřeby, bez kterých se neobejdete vzhledem k nemoci nebo zdravotnímu handicapu

4) hotovost ve výši dvojnásobku životního minima jednotlivce. Tedy aktuálně 6820 Kč.

5) domácí zvíře
- Exekutoři mají pravomoc vstoupit do nemovitosti i bez přítomnosti vlastníka, udávat pokyny, aby dlužník nebránil exekuci, danou věc pomocí nálepky exekučně zabaveno zajistit, nebo přímo danou věc rovnou odvézt a umístit do skladu.


Máte nějakou špatnou zkušenost s exekutory? Napište nám na 
protigaunerum@nova.cz.

 

Dostali jste se do situace, kdy se bojíte návštěvy exekutora? Řešením může být oddlužení. Podívejte se jaké máte možnosti, nebo se ptejte nezávislých odborníků Finančního rádce TN.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Maximální turbulence v peněžence: Zpěvák Daniel Vali čelí hned třem exekucím

Erbová přišla po sražení exekutora o auto a už se chlubí na Facebooku novým

mis, hru TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.1. | 00:48 caradura
18
Byl jsem věřitel,ale exekutor který to vymáhal,si nasadil takové paušály,že ...
17.1. | 21:23 macek289
-14
Nasekat dluhy dokáže každý blb. Otázka je chování exekutorů. Ale pokud dlužím a ...
9.9. | 16:50 chalupabatman
0
Náhlasit nevhodný komentář
(Jiná věc je, když vás dostane do dluhů člen rodiny. např. bratr, otec atd.) to je pak smutné :(
9.9. | 16:50 chalupabatman
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nejlepší je si nepůjčovat, a když už tak na podnikání či živnost. A ne na p*čoviny. Kdo si půjčí a nesplácí, tak je debil. A co jiného může čekat, než vymahače dluhů. Pak pláčete u Tn.cz a jiných pochybných mediálních zdrojů. :D Směšný příspěvek, pomáhat stupidním občanům dostat se z dluhů. :D
17.10. | 06:23 pavel3-zvonicek
2
Náhlasit nevhodný komentář
muj nazor na exekuci a vymahani dluhu je ten te exekutori meli mit zakasa stupovani na bankovni ucete doma treba duhody a take podpora na dite a ostatni ti exekotori su pijavice a stenice a prasata a dobitkove a nic vi muj nazor
6.10. | 16:11 allanaldik
8
Náhlasit nevhodný komentář
Vite jak to je, nejdirv vam vse seberou a pak az se muzete branit. Nic nikomu nepomuze ikdyz doma ukaze doklady. Oni vse odnesou a pak se s nima sudte, vas cas vase penize ale vase veci uz jsou poniceny a nepouzitelny. Tak funguje gestalo statem rizene.
23.7. | 19:33 pavel3-zvonicek
1
Náhlasit nevhodný komentář
takova exekutori su prasat vsechnya a dobitkove a holota prasat meli je vihubit
19.7. | 23:45 allanaldik
9
Náhlasit nevhodný komentář
Ivan CheGuevara, EXEKUTORI jsou statem rizene gestapo. Jinak se to nazvat neda. Znicit ponizit a vymazat je ze spolecnosti. Kdysi jsem o tom cetl co se delo za valky a ted je to jen bez plynu jinak stejny.vybrakovat ponizit vyhladovet a pod most s nima (myslim s dluzniky) kdo si chce namastit kapsy ...
19.7. | 23:37 allanaldik
5
Náhlasit nevhodný komentář
nikdo nevi kdo je pravej, lepsi strelit pak se ptat.
17.7. | 17:32 Ivan CheGuevara
9
Náhlasit nevhodný komentář
Exekuce jsou v dnesnim pojeti hotovy zlocin ktery si rika vymahatelnost prava na ukor socialnich sebevrazd ,na ukor korupce pri drazbach nemovitosti.Zrusil se trest smrti udajne z humannich duvodu.Tak nevim jestli je normalni a humanni aby byl dluh o nekolik tisic procent navysen aby byl dluznik ...
23.1. | 16:06 frechheit
-2
Náhlasit nevhodný komentář
zacotomame- já psát umím, ale natvrdnutý hlupák zůstane natvrdnutým hlupákem..nehodlám se tady s tebou dohadovat, tatínek mě vždy učil, že vola dotáhnout ke studánce můžeš, ale pít ho nedonutíš..u tebe platí, že jak jsi starý tak jsi blbý, ale kdo chce tady číst tvé doměnky a bludy, tak ať klidně ...
23.1. | 14:07 Jindra Paryzek
-3
Náhlasit nevhodný komentář
zacotomame 23.1.2014 12:58 Dobrý den.Tak soud už proběhl a teď již čekáme na nabytí právní moci,ta je 15 dní..ale od doručení.Pokud si "ta žebračka" rozhodnutí od soudu nevyzvedne,musí ležet dle zákona 10 dní na poště.Tak nejdéle 25 dní.Dnes už to je max. 18 dní.Jinak už mi volali ...