Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.11. 2012 14:24
přehled Ceny podle CCS

EXKLUZIVNÍ SEZNAM: Benzin za 33,50 Kč/l. Víme, kde ho natankujete

Čerpací stanice
Zdroj: tn.cz / Mediafax

U čerpacích stanic minulý týden klesly průměrné ceny pohonných hmot, benzin zlevnil o 57 haléřů na 36,77 koruny, cena nafty klesla o 15 haléřů na 36,64 koruny za litr. Příčinou zlevňování byl pokles cen ropných produktů na burze, vyplývá to ze statistik společnosti CCS.

"Je vidět, že Shell už přestal soutěžit cenou, a to zejména u nafty, kde se cenový rozdíl oproti nejlevnějším konkurentům vyšplhal znovu až na 2 Kč za litr nafty," řekl pro TN.cz marketingový ředitel CCS Marek Paneš.
 

Mapa - nejlevnější PHM v krajích 5. 11. 2012
Zdroj: tn.cz / Mediafax

 

Cena ropy Brent v průběhu minulého týdne mírně klesla. "Spojené státy sice zasáhl hurikán Sandy, který se zařadil mezi nejničivější přírodní katastrofy v USA, na trh s ropou to však nemělo nijak dramatický vliv. Výraznější pokles cen proto nastal až v pátek, kdy finanční trhy ovládla nervozita," uvedl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.
 

Nejlevnější ceny benzinu - tabulka – 5. 11. 2012
Zdroj: tn.cz / Mediafax

 

Uzavření rafinerií na východním pobřeží USA však podle jeho slov vede ke spekulacím o možném růstu zásob černého zlata. Ty se ve Spojených státech poslední říjnový týden pohybovaly nad úrovní 370 milionů barelů, což je nejvyšší hodnota v tomto období za uplynulých 30 let.
 

Nejlevnější ceny nafty - tabulka - 5. 11. 2012
Zdroj: tn.cz / Mediafax

 

Poklesu se dočkaly také ceny ropných produktů na burze v Rotterdamu. "Nepříznivého vývoje jsme však byli svědky na měnových trzích. Koruna po nečekaném zásahu ČNB oslabila. Pokud nebereme v úvahu distribuční marže, potom aktuální čísla naznačují, že by pohonné hmoty u českých čerpacích stanic mohly mírně vzrůst," říká analytik Čermák. Druhým dechem ale dodává, že právě marže jsou aktuálně na nadprůměrných úrovních a měly by se začít vracet zpět k průměru, což naznačuje pro následující dny u českých čerpacích stanic spíše stagnaci cen.

 

fim TN.cz
Reklama