Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.12. 2014 10:03
rady a tipy

Jak zvládnout novoroční předsevzetí? Jde to, ale...

Tlustý chlapec
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto

V novoročním předsevzetí si lidé nejčastěji slíbí, že zhubnou, začnou se víc hýbat a přestanou kouřit. Pokud by slib dodrželi, byl by to pro jejich zdraví velký přínos, jen málokomu se to ale podaří.

Za selháním v předsevzetích je podle primáře interního oddělení Nemocnice Na Homolce Milana Čecha nejspíš to, že si lidé kladou nereálně vysoké cíle. Chtějí zlepšení hned a při prvním nezdaru končí. Mnohem lepší je zaměřit se na ozdravení životního stylu a postupovat v drobných krocích.

 

"Naprosto splnitelným předsevzetím je návštěva praktického lékaře a absolvování preventivní prohlídky. Pokud její výsledky nejsou příznivé, měly by být jasnou motivací k postupné změně celkového životního stylu a v některých případech i k zahájení potřebné léčby," řekl primář.

 

Při preventivní prohlídce praktický lékař zkontroluje krevní tlak, hladinu krevních cukrů a cholesterolu a zváží všechna pacientova rizika. Na prevenci by se podle Čecha měli zaměřit zdraví lidé, kteří na ni dosud příliš nedbali. O to víc by se jí měli věnovat lidé nemocní. Například diabetici druhého typu, u nichž je cukrovka spojena s kilogramy navíc.

 

 

"Nedílnou součástí jejich léčby je ozdravění životního stylu. Určitě by neměli kouřit, holdování nikotinu pro ně představuje extrémní rizikový faktor. Jejich cévy trpí kouřením víc než u lidí bez cukrovky," vysvětlil.

 

Diabetici-kuřáci jsou mnohonásobně víc ohroženi infarktem či uzávěrem cév dolních končetin, kdy hrozí až amputace. Reálné předsevzetí tedy je, že nebudou kouřit, budou jíst třikrát denně a zkusí zhubnout.

 

Předsevzetí pacientů se zažívacími potížemi, kam se řadí například "žlučníkáři", by mělo být, že budou brát vážně varování lékařů. Tito pacienti podle Čecha patří k těm nejméně ukázněným. I když vědí, že například po pečené kachně dostanou žlučníkový záchvat, stejně neodolají. Reálným předsevzetím tak pro ně je, že si odepřou tučná a smažená jídla.

 

Pro lidi ohrožené rakovinou tlustého střeva, což jsou všichni po dovršení 50 let věku, je podle primáře důležité neignorovat věk, a po dosažení padesátky podstoupit doporučená screeningová vyšetření. Neměli by ani zlehčovat varovné příznaky, jako jsou nejasné bolesti břicha či občasná krev ve stolici. Dvojnásob platí doporučení pro ty, v jejich rodině se rakovina vyskytla. "Reálné předsevzetí pro ně je, že budou chodit na preventivní prohlídky a z jídelníčku uberou maso a přidají vlákninu," shrnul primář.

 

ČTĚTE TAKÉ.

Úžasný trik: Tato žena umí přesunout tuk z břicha do prsou

Tučná zpověď: Hvězdy showbyznysu prozradily, jak bojují s nadváhou

tn.cz / ČTK / gar