Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.8. 2012 12:38
Zákoník práce:

Na co máte právo ve vedru? Méně práce i delší přestávky

vedro
Zdroj: oficiální zdroj

Česko také dnes trápí tropické vedro, při kterém rtuť teploměru šplhá vysoko nad 30 °C. Podívejte se, na co máte podle právních předpisů na pracovišti nárok.

Podle právních předpisů vám musí zaměstnavatel zajistit přístup k pitné vodě, některá povolání upravená vládním nařízením č. 361/2007 Sb. mají dokonce nárok na tzv. ochranné nápoje. Při extrémních vedrech dokonce někteří zaměstnavatelé zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu. Předpisy nařizují i teplotu, na kterou musí být nastavená klimatizace na pracovišti.
 

Klimatické podmínky na pracovišti
 

Právní předpisy upravují klimatické podmínky na pracovišti. Od prvního dubna se pracoviště dělí podle způsobu větrání na kombinovaná (nucené nebo kombinované větrání) a na klimatizovaná (využito pouze technologické větrání).
 

Klimatizace
 

Nařízení vlády z jara letošního roku upravuje teplotu na klimatizovaném pracovišti. Při práci převážně vsedě s minimem pohybu má být teplota nastavena na 24,5 °C. Při práci převážně vsedě spojenou s lehkou manuální prací nebo při řízení osobního vozidla má být teplota klimatizace nastavena na 23 °C.
 

Pitná voda na pracovišti
 

Na každém pracovišti má být podle platných právních předpisů pitná voda. Náhrada vody se vypočítává podle druhu a namáhavosti práce. Jednotlivé práce jsou upraveny vládním nařízením č. 361/2007 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
 

Rozdělení prací do jednotlivých tříd naleznete v přiloženém dokumentu:

Tabulka - třídy_práce [pdf]
 

Příklad:

Při administrativních pracích v kanceláři, kde je teplota 35 °C, máte nárok za osmihodinovou směnu na 2,3 litru vody. Řidiči autobusů, ve kterém je teplota 35 °C, mají nárok za osmihodinovou směnu na 3,5 litru vody.
 

Právní předpisy ještě upravují tzv. ochranné nápoje. Na tyto nápoje však nemají nárok všichni. Jde pouze o ta pracoviště, kde není technicky možné odstranit extrémní teplo, a jen o některé druhy práce.
 

"Náhrada ztráty tekutin a minerálních látek prostřednictvím ochranného nápoje se uplatňuje v případě, že jde o práce zařazené do třídy IIb a vyšší (práce spojená s řízením některých vozidel, převažující práce vstoje s trvalým využitím obou rukou, paží a nohou a s přenášením břemen do 10 kg. Ve vyšších třídách jsou zařazeny ještě těžší práce – pozn. red.),“ píše se v nařízení vlády, které ochranné nápoje upravuje.
 


Ochranné nápoje by měly mít vhodnou teplotu, v létě 16 °C (minimálně 10 °C) s obsahem cukru do 2,5% objemu.
 

Režim práce
 

Pokud nelze klimatické podmínky na neklimatizovaných pracovištích ovlivnit, měl by zaměstnavatel upravit pracovní podmínky či dobu výkonu práce. Někteří zaměstnavatelé tak při extrémních vedrech svým zaměstnancům zkracují pracovní dobu. Právní předpisy ale pracovní podmínky ve velkých vedrech upravuji pro každé pracoviště individuálně podle fyzické náročnosti.
 

"Při překročení teploty 36 °C na pracovišti  musí být navíc uplatněn režim střídání práce a bezpečnostní přestávky stanovený podle výpočtu,“ uvádí vládní nařízení. Přesné doby přestávky se pro jednotlivé práce vypočítávají podle speciálních vzorců uvedených v tomtéž vládním nařízení v přílohách.


ČTĚTE TAKÉ:

Topíte se v potu? Rady, jak to zvládnout

Mrtvicí z horka ohroženy také ženy nad 40 let!

tn.cz / hmr