Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.5. 2014 11:20
tipy na dovolenou

KUDY DO CHORVATSKA? Nejkratší, nejobvyklejší a střední trasa. Vyberte si

Chorvatsko
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Chorvatsko je nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů. Ale cesta k moři je náročná. Vybrali jsme pro vás tři trasy - nejběžnější, nejkratší a tu střední. Každá má své pro a proti...

Do Chorvatska míří každoročně za mořem a sluncem statisíce Čechů, a velká část z nich po vlastní ose autem. Otázkám ceny mýtného, jehož výše pro letošní sezónu vesměs klesaly, jsme se věnovali v článku POZOR: V Chorvatsku se mění poplatky za dálnice! NOVÝ CENÍK!. Tentokrát jsme se s doporučením webu ÚAMK zaměřili na výběr vhodné trasy z Česka až k Jadranu.

 

Na výběr máte několik možností, přičemž nejkratší trasa ještě nemusí být nejrychlejší nebo nejpohodlnější. Než si pro svou dovolenou vyberete nejvhodnější trasu, bude také dobré zkontrolovat si možné uzavírky a objížďky, které by vás mohly zaskočit. Rovněž si můžete trasu vybrat podle toho, kolik jste ochotni za dálniční poplatky utratit.
 

Mapa - Kudy do Chorvatska
Zdroj: tn.cz/ google Maps

 

NEJKRATŠÍ TRASA

Jednoznačně nejkratší cestou k chorvatskému moři je trasa přes České Budějovice, Linec a Graz. Celková délka až do Zadaru činí 910 kilometrů. Jak ÚAMK upozorňuje, není to ale zároveň trasa nejrychlejší. V Česku vede mimo dálnice, v Rakousku se na dálnici napojíte až před Lincem. Čeká vás mnoho tunelů a také značné převýšení a existuje tedy riziko, že vás při cestě zaskočí dopravní zácpa. Za Lincem pokračujete po dálnici A1 a A9 až ke hranicím se Slovinskem v Grazu.
 

NEJOBVYKLEJŠÍ TRASA
 

Nejobvyklejší trasa z Prahy vede po dálnici D1 na Mikulov, Vídeň a Graz. Automotoklub varuje, že trasa sice vede pohodlně po dálnici, ale je příliš jednotvárná, takže může u řidičů vyvolávat malátnost či spánek. Navíc není jisté, jak snadno projedete po D1 v době jejích největších oprav. Podobný problém v podobě kolon na dálnicích vás může potkat i při průjezdu Rakouskem. Tam budete využívat především trasu dálnice A5 a A2. Tato trasa měří 962 kilometrů.
 

STŘEDNÍ CESTA

Tato cesta vede z Prahy přes Jihlavu, Znojmo, Vídeň a Graz. Měří 929 kilometrů a co do délky je tedy někde mezi výše zmiňovanými dvěma trasami. ÚAMK ale tvrdí, že tato trasa řidičům zabere nejdelší dobu. Zejména proto, že mezi Jihlavou a Vídní se nejede po dálnici, je nutné projet skrze Vídeň a navíc je na české i rakouské straně mnoho rychlostních omezení. Přesto se i tudy dostanete bezpečně až do Grazu.
 

Z města Graz, kde se všechny tři uvedené trasy spojují, už můžete pokračovat po jediné trase, a to po dálnici (viz mapa). Vzhledem k častým kolonám na této závěrečné fázi cesty se ale doporučuje absolvovat tuto část mimo dopravní špičky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tak vypadáme ve skutečnosti: Herci z Hry o trůny vyrazili společně do Chorvatska

Kdopak si smáčí sexy svalnaté tělo v moři? Poznáte českého zpěváka?

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

22.5. | 00:45 lucky_24
27
A co cesta přes Maďarsko? Sice delší, ale o to poklidnější - samozřejmě pro ty, ...
22.5. | 11:30 Rostislav Zonek
-14
Do Chorvatska? Nikdy! Vadí mi jejich chování vůči zákazníkům, které berou jako ...
22.7. | 17:39 laurixxxx
0
Náhlasit nevhodný komentář
Všichni jedou do Chorvatska...jen pan "reypal" do Chorvacka :-).... a pane Kopecký - vy neznáte google maps ?
3.4. | 12:11 pazitka12
8
Náhlasit nevhodný komentář
Taky jsme loni absolvovali úspěšnou cestu autem na poloostrov Pelješac. cca 15 hodin cesty. Jelo nás 5 aut, průběžně jsme se předjížděli a míjeli. Cesta v pohodě, bez kolon (jeli jsme 10.července). Itinerář pro cestu autem chystají tady ...
22.5. | 11:30 Rostislav Zonek
-14
Náhlasit nevhodný komentář
Do Chorvatska? Nikdy! Vadí mi jejich chování vůči zákazníkům, které berou jako obtížný hmyz. Navíc je tam bordel. Jsou krásnější destinace a autem? Nikdy. Je to dovolená ne? Letadlem jste kdekoli za chvilku. Doporučuji Emirates Aeirlines. Ti si váží zákazníka.
22.5. | 07:50 reypal
-11
Náhlasit nevhodný komentář
Do Chorvacka?! Ani omylem.Jenom jednou jsem se vydal s dcerou do Chorvacka.Ubytovali jsme se na hotelu.Tam jsem je učil uklízet.Chorvacko už nikdy.Za podobné náklady můžu jet do Itálie,o 20% zaplatím víc ve Francii a nebude mě dávat zmzlinu nikdo špinavou parourou.
22.5. | 07:37 Petr Kopecký
24
Náhlasit nevhodný komentář
Klasika... jenom Pražáci jezdí na dovolenou... Že by nějaká vyznačená cesta přes Slovensko a Maďarsko, kudma jezdí nemálo lidí z moravy a slezska?...
22.5. | 00:45 lucky_24
27
Náhlasit nevhodný komentář
A co cesta přes Maďarsko? Sice delší, ale o to poklidnější - samozřejmě pro ty, co jedou až na jih