Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.5. 2014 21:17
vařte s hruškou

NOVÝ RECEPT: Láďa Hruška peče zdravé a chutné DOMÁCÍ MÜSLI!

Zdroj: TV Nova

Máte rádi müsli tyčinky? A víte, že s trochou šikovnosti si můžete snadno vyrobit vlastní? Podívejte se jak na to s Láďou Hruškou...

Prodávané müsli tyčinky nejsou zrovna laciné. A odborníci na výživu před jejich častým pojídáním varují. Jsou totiž plné cukru. Domácí müsli oba problémy řeší. Nejenže je podstatně levnější, ale je i bez přidaného cukru, tedy rozhodně zdravější...
 

Domácí müsli
Zdroj: TV Nova

 

Suroviny a rozpočet:
 

3 hrnky ovesných vloček (10 Kč)
1 sáček (100 g) drcených oříšků (24,90 Kč)
1 sáček (100 g) sušeného ovoce MIX - meruňky, hrozinky (35,- Kč )
1/2 kostky másla (15,- Kč)
3 lžíce medu
2 bílky (6,- Kč)
tabulka oblíbené čokolády (24,90 Kč)

_________________________________
celkem 119,80 Kč


Postup: Ovesné vločky společně s oříšky opražíme na pánvi - ovšem pozor, zcela nasucho. Použít můžete jakékoli oříšky, které doma najdete nebo máte rádi. Mohou to být vlašské, pekanové, lískové, klidně para ořechy nebo arašídy. Až oříšky a ovesné vločky získají opražením hezkou zlatou barvu, odstavte je a nasypte do mísy. Při pražení dávejte pozor, ať to nepřeženete. Horké ořechy mají tendenci "dojít" i chvíli poté, co je sundáte z plotny.
 

 

Pak přichází na řadu sušené ovoce. Opět platí, že můžete použít cokoli, co vám chutná. Ovoce nejprve spařte horkou vodou a pak pokrájejte na drobné kousky. I ty přidejte do mísy k oříškům.
 

Další krátká fáze vaření je opět u sporáku. V hrnci rozpusťte máslo s medem a směs přilijte k oříškům, vločkám a ovoci v míse. Všechno dobře promíchejte a připravte si sníh ze dvou bílků. Znovu opatrně promíchejte a vzniklou hmotu vtlačte do pekáčku nebo zapékací misky vyložené pečícím papírem. Ten se vyplatí především kvůli pozdější manipulaci s konečným výrobkem.
 

Troubu rozehřejte na 160 °C a směs v pekáčku pečte zhruba 20 minut. Že je müsli hotové, poznáte podle toho, že zezlátne. Další důležitá věc, kterou dodá pečení je to, že směs ztuhne. S pomocí pečícího papíru müsli vyndejte ze zapékací misky a nechte vychladnout.
 

Hotovou hroudu müsli rozkrájejte na jednotlivé tyčinky a ty pak ve finále polijte rozehřátou čokoládou. Není to nutné, ale je to dobré. Servírujte ke kávě jako dezert nebo zabalte na cesty jako zdravou a posilňující svačinku na výlet.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Láďa Hruška pekl pro Helenku Vondráčkovou. Podívejte se na recept!

Láďa Hruška vařil pro Michala Davida: Podívejte se, jak hitmakerovi chutnalo

tn.cz / ČTK / gar